Článek
"Kontaktovali jsme právníka, budeme dávat žalobu k soudu," řekl ČTK policista Miloslav Černý. Se svým kolegou Petrem Šlechtou očekává, že podnět k přezkoumání rozhodnutí jejich nadřízených by mohl být podán do tří týdnů.
Podle ředitele středočeské policejní správy však zaměstnanci neplnili základní povinnosti policisty. Stejný názor má i policejní prezident Jiří Kolář. Mluvčí policie Blanka Kosinová upozornila, že u policie je přesně stanoveno, kdo smí podávat informace médiím.
Odbory stojí za policisty
Vedení policejního prezidia rozhodlo i o postihu nadřízeného obou mužů, šéfa středočeské dopravní policie Stanislava Humla. Odmítl totiž policisty potrestat. Byl degradován, po dobu jednoho roku nebude podplukovníkem, ale jen majorem.
Podporu všem třem mužům vyjádřily policejní odbory. "Jsme přesvědčeni, že jakákoliv perzekuce ze strany nadřízených za vyjádření osobního názoru k nákupu služebních vozidel i jakýkoli další psychický nátlak je pouze zastrašujícím činitelem ve vztahu ke všem zaměstnancům resortu ministerstva vnitra," píše se ve čtvrtečním prohlášení předsedů odborového svazu.
Muži se proti trestům v rámci policie odvolali, Černému i Šlechtovi však postihy byly potvrzeny. "U mě ještě nebylo rozhodnuto," sdělil Huml.
Komentář Stanislava Grosse
Potrestaní zaměstnanci policie tvrdí, že od žaloby by je mohlo odradit pouze zrušení postihů ministrem vnitra Stanislavem Grossem, kterému již poslali dopis. Žádnou odpověď však zatím neobdrželi. "Chtěli bychom se usmířit v rámci vnitra," řekl Černý.
"To je věc služebních funkcionářů a řízení podle zákona. To řízení proběhlo a já neznám všechny podrobnosti," odmítl ministr vnitra Stanislav Gross komentovat případ policistů. Ke kritizované výbavě automobilů poznamenal, že inkriminované automobily viděl a že podle jeho soudu měly základní standardní výbavu, nikoli luxusní.
Nové fordy začala dálniční policie používat na počátku letošního roku. Vozy s třílitrovým šestiválcem jsou podle výrobce schopny vyvinout rychlost až 250 kilometrů za hodinu, mají být tedy schopny rychle zasahovat u dopravních nehod. Slouží též ke stíhání silničních pirátů.
Cena všech 18 vozů byla 12,5 milionu korun, za jeden automobil tedy policie zaplatila téměř 700.000 korun. Před jejich nákupem byly ve hře i značky Audi a Volkswagen. Policie se bránila tvrzení, že za cenu jednoho automobilu tohoto typu by pořídila dvě levnější vozidla, například Škody Octavia.