Článek
Jejich podání odmítl Nejvyšší správní soud (NSS), podle Ústavního soudu tím ale pochybil.
Klub napadl u NSS opatření ministerstva zdravotnictví, které se týkalo omezení lázeňské péče. Soud ale návrh odmítl s odůvodněním, že je podán osobou zjevně neoprávněnou. Klub se proto obrátil na ÚS a u senátu se soudcem zpravodajem Josefem Fialou jeho argumenty obstály.
Zásah do práv
ÚS upozornil, že opatření se pacientů reálně dotklo. „Zákaz poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče pro pacienty nutně vede k tomu, že takovou péči nemohou využívat, protože nebude nikdo, kdo by jim ji nabídl a poskytl. Stejně tak zákaz mířený na pacienty, podle kterého by jim bylo zakázáno takovou péči využívat, by dopadal i do práv poskytovatelů této péče, jelikož by sice službu nabízet a poskytovat mohli, ale nikdo by ji nemohl využívat,“ zamyslel se Fiala.
Nemocnice se kvůli covidu opět vracejí k respirátorům
Podle verdiktu právo na soudní přezkum náleží všem, do jejichž práv bylo fakticky zasaženo. „Znemožňuje-li opatření obecné povahy faktickou realizaci obsahu dvoustranného či vícestranného právního vztahu, je nutné připustit aktivní procesní legitimaci všem stranám tohoto potenciálního právního vztahu, nejenom té, které byla uložena povinnost, nýbrž i straně, které bylo v důsledku uložení takové povinnosti odňato právo se něčeho domáhat,“ dodal Fiala.