Článek
O případu ve čtvrtek informoval mluvčí policie Richard Hrdina. Třiapadesátiletou lékařku propustili před několika lety z jedné z pražských nemocnic, kde podle mluvčího nevyhovovala představám vedení, načež i další zaměstnavatel ukončil spolupráci stejně. V jakém oboru žena medicínu vystudovala, policie neupřesnila.
Na třetí pokus o práci mezi zdravotníky již nedošlo a žena se podle vyšetřovatelů dala obchodně dohromady s dvěma společníky (33 a 53). Tehdy začaly nekalosti.
„Jako lékařka s uděleným oprávněním k poskytování zdravotnických služeb a s přístupem do elektronické databáze jim poskytla tento přístup společně s lékařskými razítky,” popsal Hrdina.
Podle kriminalistů začali za peníze předepisovat léky s obsahem psychotropních látek. Recepty pak z části prodali a zbytek vyzvedli v lékárnách různě v Praze, načež léky dále distribuovali.
Z pohledu čísel za rok dokázali podle policie vystavit přes 1000 receptů na zhruba 2000 tisíce balení léků. „Jelikož obsah každého balení se pohyboval kolem sta tablet, celkově se takto dostali k více než 150 000 kusů léčiv,” upřesnil Hrdina.
Policie obvinila 16 lidí za podvod s úrazovými pojistkami, je mezi nimi i lékař
Kromě toho nabízeli čachry se zdravotními posudky. Například odsouzeným, kteří se chtěli vyhnout nástupu do vězení, ale zároveň se neskrývat před úřady s rizikem, že na ně soud vydá zatykač, uměla trojice vyřešit na první pohled neřešitelné pomocí posudkem ušitým na míru se všemi náležitostmi a hlavně špatnou diagnózou.
Další pomyslnou díru na trhu lékařka podle spisu našla při koronavirové krizi a zaplnila ji službou nazvanou „Homeoffice”. Jednalo se o zhotovení pozitivního testu na covid, který byl v tu chvíli propustkou domů zaměstnancům, kteří místo boje s epidemií využili možnosti zůstat týden doma bez čerpání dovolené.
Odsouzený lékař: Podváděl jsem s vědomím pojišťovny
„Všechny služby poskytovali za nemalou úplatu a obchodu se velmi dařilo. Jejich byznys přerušila až návštěva kriminalistů, kteří všechny tři zadrželi. V policejních poutech skončili i jejich dva spolupracovníci, kteří se podíleli na shánění klientů a další distribuci,” uvedl mluvčí.
U všech pěti obviněných se trestní stíhání týká paragrafu trestního zákoníku o nedovolené výrobě psychotropních látek a jiného nakládání s nimi, dva z nich kriminalisté navíc podezírají z padělání a pozměnění veřejné listiny.
Státní zastupitelství s policií navrhovaly u všech pěti vzetí do vazby, soud tam nakonec posla tři z nich. Pětici v případě odsouzení hrozí až desetileté vězení.