Článek
„Vyšetřování nepotvrdilo, že by v tomto případě došlo k trestnému činu, a kriminalisté případ odložili,“ potvrdil Novinkám mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.
Policie na základě anonymního udání vyšetřovala podezření ze spáchání zločinu podvodu a křivé výpovědi, jehož se měli podle nařčení dopustit původní majitel sbírky a bývalý nakladatel Otakar Božejovský a Miroslav Zíka, znalec v oboru ekonomiky a výtvarného umění, který sbírku oceňoval. Podle podezření měli vytvořit nepravdivý znalecký posudek. Posudek údajně stanovoval cenu kolekce ilustrací na základě subjektivního vnímání majitele, nikoliv podle obvyklé tržní hodnoty.
„Po důkladném šetření a shromáždění výpovědí zúčastněných osob a expertů, včetně odborníků z Karlovy univerzity, policie dospěla k závěru, že nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu nebo křivé výpovědi,“ uvedla k výsledkům vyšetřování mluvčí Českého Krumlova Petra Nestávalová.
Vyšetřování ukázalo, že posudek Miroslava Zíky nebyl sestaven s úmyslem podvést město. Revizní posudek na 583 ilustrací, který vypracovávali odborníci z Karlovy univerzity, stanovuje cenu 934 tisíc eur. Tato odchylka od původního posudku nemá dopad na konečné právní rozhodnutí.
Koupi sbírky ilustrací v Českém Krumlově prověřuje policie
„Policejní šetření prokázalo, že předchozí vedení města nebylo oklamáno a pořídilo sbírku ilustrací, která dohodnutou hodnotu víceméně má. Rozdíl v odhadech 66 tisíc eur (1,7 milionu Kč) nám dává možnost jednat o snížení kupní ceny, případně se bavit o jiných možnostech prezentace prokazatelně hodnotné sbírky. Stále však trvám na tom, že městu nepřísluší pořizovat z veřejných prostředků určených pro občany města umělecké předměty,“ reagoval na vyšetřování policie starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády (ANO).
Současní radní kritizovali nákup sbírky ilustrací jednak kvůli ceně, ale také proto, že nepřilákala takové množství návštěvníků, jaké předchozí vedení města předpokládalo.