Článek
Za poslední dva roky se jednalo o několik desítek případů. „Největší zájem ze strany odsouzených je o drogu pervitin, fentanyl, z léčiv pak SUBOXONE obsahující zakázanou látku buprenorfin,“ prozradil mluvčí karlovarské krajské policie Jakub Kopřiva. „Kriminalisté se potýkají s velice sofistikovanými způsoby, kterými se osoby za zdmi věznice snaží drogu získat či sami propašovat do věznice,“ pokračoval mluvčí.
Do věznice v Kynšperku nad Ohří tak v minulém roce podle Kopřivy putoval například poslepovaný blok, v jehož hřbetu byl ukryt igelitový sáček s pervitinem. „Takovýto nález byl opakovaně odhalen i v zaslaném oblečení pro odsouzené nebo v tabáku. V několika zásilkách byly odhaleny také fentanylové náplasti, vlepené na různých stránkách časopisů,“ popisoval policejní mluvčí.
Podobná situace je i ve věznici v Horním Slavkově, kam byl například konkrétnímu vězni doručen balík. „Při jeho kontrole jsme v něm objevili uzavřený igelitový sáček s bonbony, kde se ale nacházelo i několik tablet léku SUBOXONE, které obsahují zakázanou látku buprenorfin,“ konstatoval Kopřiva.
V jiné zásilce byla podle něj zase uschována droga pervitin, a to například ve fixech, pod poštovní známkou nebo pod samolepícím obrázkem. „Všechny tyto případy byly odhaleny díky důsledné kontrole vězeňské služby,“ poznamenal. „Kriminalistům se podařilo objasnit také případ, kdy omamné a psychotropní látky odsouzení získávali na pracovišti mimo věznici,“ dodal.
Osoba, která do věznice drogu posílá nebo se na tom jakkoliv podílí, páchá trestnou činnost. Kopřiva připomněl, že za výrobu a distribuci drog může soud poslat obžalovaného na jeden rok až pět let za mříže, popřípadě jej odsoudit i k peněžitému trestu.