Článek
Boxeři patřili ke Krejčířově osobní ochrance. "Důvody vazby jsou podle rozhodnutí soudu dány tím, aby obvinění nemohli ovlivňovat svědky a bylo jim zabráněno v pokračování v trestné činnosti," vysvětlila včera Právu mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Zadražilová.
Soudce Englich neshledal důvod pro uvalení vazby z útěkových důvodů. "V tomto bodě jsem návrhu státní zástupkyně Pavlánové nevyhověl. Vazba může trvat jeden rok. Ale to až rozhodnutí bude pravomocné. Oba obvinění totiž hodlají podat proti rozhodnutí o vazebním stíhání stížnost. O ní pak rozhodne pražský městský soud," odpověděl na dotazy Práva soudce. Podle pracovníků soudu jsou obvinění Kracík a Macháček zřejmě mimořádně nebezpeční.
Obrovská bezpečnostní opatření
"Taková bezpečnostní opatření a tolik policistů v kuklách se samopaly v budově soudu si nepamatuji," poznamenala jedna ze soudních úřednic. Bezpečnostní opatření a přítomnost policejní zásahovky u soudu přiznal i Englich. "Oba obvinění jsou mimořádně tělesně zdatní," poznamenal.
Prý už plnili pokyny
"Obvinění prošli speciálním výcvikem v boxu a asijských bojových uměních. V okamžiku zadržení minulý týden v pátek v Praze policisty z Útvaru rychlého nasazení měli u sebe tři legálně držené a nabité pistole ráže 9 mm. Jeden z obviněných se při zadržení pokusil o odpor. Doprovázela je další osoba ozbrojená stejnou pistolí. Měli u sebe také velké americké nože a povolení na brokovnici," upřesnila Právu Pavlánová.
bhájce obviněných advokát Filip Bergl nebyl v pondělí ve své kanceláři zastižitelný, proto se k informacím Práva a sdělení soudce a žalobkyně nevyjádřil.
Kracíka s Macháčka zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOFK) za dva týdny po návratu ze Seychelských ostrovů, kde byli u Krejčíře. Podle informací Práva měli od něj dostat pokyny, které začali plnit.
"Prokazatelně kontaktovali jednoho z obviněných v jedné z Krejčířových trestních kauz. Co bylo účelem kontaktu, co všechno měli zařídit a udělat zatím nelze s ohledem na vyšetřování sdělit," řekl Právu dobře informovaný zdroj. Uvedl, že Krejčíř ze Seychel vyvíjí velkou snahu řídit dění v České republice.
Kdo má a nemá čisté svědomí
"A to i dovnitř policie, státního zastupitelství a politických kruhů. Připomenu, že Krejčíř byl od roku 1992 šetřen v 29 případech. A jen kauzy spadající pod ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Jaroslava Dolejšího nespadly pod stůl. Takže se lze důvodně domnívat, že na nižších stupních policie a státního zastupitelství může být okolo 40 lidí, kteří nemusejí mít čisté svědomí a mohou být za nečinnost, korupci, spoluúčast na zločinném spolčení a podobně Krejčířem a jeho lidmi vydíratelní," dodal zdroj.
Krejčířovy instrukce ze Seychel mohou být zlověstné. Dokládají to třeba zajištěné dopisy, které před třemi lety Krejčíř propašoval z vyšetřovací vazby. V nich se například vyjadřuje na adresu některých lidí slovy, že se "na každé prase najde řezník". Některé z nich se zřejmě naplnily. Může to například být vražda utajeného svědka Petra Šebesty v jedné z Krejčířových trestních kauz před dvěma lety v luxusním areálu na Vystrkově u Orlické přehrady. Říci jistě to však nelze, protože policie vraha nevypátrala a případ odložila.
Zlověstné je i to, že jeden ze svědků Krejčířových příprav vraždy celníka a pětimiliardového podvodu Radek Zwierzyna z Českého Těšína letos na jaře opustil i s manželkou a dvěma dětmi svůj rodinný dům. "Od té doby jsme je neviděli. Říká se, že je policisté ukryli před Krejčířem v zahraničí," řekl Právu jeden z českotěšínských sousedů Zwierzyny.
Obvinění v kauzách Krejčíře:
Ivan Hricik - ve vyšetřovací vazbě
Aleš Kohoutek - ve vyšetřovací vazbě
Roman Kracík - ve vyšetřovací vazbě
Radovan Krejčíř - stíhán jako uprchlý
Kateřina Krejčířová - stíhána jako uprchlá
Dan Macháček - ve vyšetřovací vazbě
Radko Nauš - ve vyšetřovací vazbě
Tomáš Pavlíček - ve vyšetřovací vazbě
Martin Pechan - stíhán na svobodě
Jaromír Raida - ve vyšetřovací vazbě
Jaroslav Siuda - ve vyšetřovací vazbě
Ivana Skopcová - stíhaná na svobodě
Aleš Zagora - ve vyšetřovací vazbě
pelhřimovský podnikatel - jméno tajeno - stíhán na svobodě
Jak to vše ve skutečnosti je nikdo neví. A policie mlčí. "Nelze se k ničemu vyjádřit. Na vše, na co se tážete, bylo uvaleno informační embargo," vysvětlila včera Právu policejní komisařka ÚOKFK Jana Pinková.