Článek
Krejčíř je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka. Krejčíř, který má od poloviny 90. let seychelské občanství, je stíhán jako uprchlý. Policii zmizel před třemi měsíci při domovní prohlídce své luxusní černošické vily. [celá zpráva]
Na Seychelách je i jeho manželka Kateřina, která čelí obvinění z praní špinavých peněz. Husák uvedl, že ještě v pondělí bude hovořit se dvěma policisty, kteří na Seychelských ostrovech, kam podnikatel utekl, jednali s tamní policii. "Jednání lze považovat ze úspěšná," prohlásil.
Podobný názor zastává také ministr vnitra František Bublan: "Podle předběžných informací, které mám, proběhla jednání podle předpokladů a dopadla úspěšně."
Kosinová: stálo to 1843 dolarů a 59 tisíc korun
Akci vychválila i policejní mluvčí Blanka Kosinová, která sdělila, že policisté byli přijati a představeni vrcholnému managementu seychelské policie.
Místní policejní ředitel prý vyjádřil podporu české policii a ujistil je o "prohloubení vzájemné spolupráce ve věci Radovana Krejčíře". Policisté byli seznámeni s metodami a postupy využívanými seychelskými orgány v obdobných kauzách. Celá akce podle Kopsinové stála 1843 amerických dolarů a 59 562 korun.
Právníci: nemají tam žádné pravomoci
Někteří právníci ale cestu policistů na Seychely kritizují, protože podle nich tam nemají žádné pravomoci. Policie podle Husáka možná bude jednat o možnosti vyslechnout podnikatele "na dálku", například pomocí videotelefonu.
Bublan tuto variantu nepovažuje za pravděpodobnou: "Nepočítám, že bychom s panem Krejčířem jednali na dálku." Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna tento postup je možný, ale praktikuje se v případech svědků, a ne u pachatelů na území jiného státu.
"V tomto případě je naše prvotní snaha dostat ho před český soud, pokud toto ztroskotá, pokusíme se předat trestní stíhání na území příslušného státu," řekl.