Článek
V úterý se soud po více než půl roce od nařízení hlavního líčení dostal k vyjádření obžalovaných k přednesené obžalobě. Hlavní líčení bylo původně nařízeno už od letošního února, s bloky termínů v březnu, květnu i červenci s více než dvaceti jednacími dny.
Nakonec se jednalo pouhé čtyři dny, během kterých se podařilo státnímu zástupci Zdeňku Štěpánkovi s přestávkami přečíst obžalobu. Přestávky byly zapříčiněny zdravotním stavem jednak Sováka a jednak jeho spoluobžalovaného Milana Bíby. Všechny čtyři jednací dny skončily tím, že Sováka nebo Bíbu odvezla z budovy soudu záchranka.
Bývalý elitní soudce stíhaný za korupci zkolaboval při čtení obžaloby. Odvezla ho sanitka
Všichni vinu odmítli
Jako první dostal slovo Bíba, který měl podle žalobce v případu figurovat jako zprostředkovatel. „Ve smyslu přednesené obžaloby se cítím nevinen. Nesouhlasím s popisem skutku uvedeném v obžalobě, právní kvalifikací ani navrženým trestem. Nebudu prohlašovat vinu, ve věci využiji svého práva a v tuto chvíli vypovídat nebudu,“ uvedl Bíba.
Za Sováka se ujal slova jeho obhájce. Sovák podle něj není schopen se vyjádřit k obžalobě, nicméně se necítí být vinen spácháním skutků uvedených v obžalobě. Obhájce Sováka také do spisu založil návrh na přerušení trestního stíhání z důvodu Sovákova zdravotního stavu. „Nemůžu si na svá bedra vzít, aby tady můj klient zkolaboval, nebo nedej bože, aby tu došlo k nějakému úmrtí,“ podotkl obhájce.
Obžalobu odmítli i ostatní obžalovaní, tedy Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová, arménský podnikatel Gagik Tonyan i soukromý detektiv Robert Plevač. „Jsem nevinen, cítím se nevinen a necítím se vinen. Nesouhlasím s popisem skutku, s právní kvalifikací už vůbec ne, jsou to nesmysly,“ prohlásil Plevač.
Soud poté chtěl přistoupit k výslechu obžalovaných, Bíbovi se ovšem udělalo nevolno a požádal o zavolání záchranky. Soudce tak musel jednání opět přerušit.
Bývalý soudce vrchního soudu Sovák čelí obžalobě za korupci
Hlavními aktéry kauzy jsou Sovák (75) a jeho známý, několikrát trestaný recidivista Bíba (64). Ti měli podle žalobce nabízet za úplatu ovlivnění odvolacích řízení. Bíba měl například údajně přes bývalého policistu, který měl známé u vyššího vedení Metrostavu, tedy firmě odsouzené v první větvi kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, nabídnout zmírnění trestu právě prostřednictvím Sováka.
Dvojice obžalovaných si měla údajně říci o padesát až sto padesát milionů korun za to, že se Sovák ze své pozice pokusí nezákonně ovlivnit trestní řízení ve prospěch Metrostavu, který byl odsouzen k tříletému zákazu činnosti. Firma ale místo toho zkontaktovala Národní centrálu proti organizovanému zločinu, která schůzky Bíby a Sováka začala monitorovat.
Další kauza se týká obžalovaného Tonyana, jenž byl odsouzen k šesti rokům vězení za vydírání. Sovák ho měl podle žalobce na základě Bíbovy nabídky obžaloby zprostit. Za to mu dal Tonyan údajně obraz v hodnotě několika set tisíc korun. Mulénová zase podle obžaloby „vyprala“ přes svůj účet jedenapůlmilionovou zálohu na úplatek. Plevač se měl provinit tím, že údajně přišel s nabídkou pro Metrostav, že mu za úplatu zařídí zmírnění trestu.
V kauze byl obviněn i advokát Jiří Teryngel, který se přiznal k tomu, že Sovákovi předal stotisícový úplatek. Před třemi lety berounský soud schválil dohodu o vině a trestu, podle které Teryngel dostal peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun.
Pražský městský soud v současné době projednává i další korupční kauzu soudce vrchního soudu, a sice Ivana Elischera. Ten byl původně za úplatkářství odsouzen k devíti letům vězení, olomoucký vrchní soud ale verdikt zrušil a vrátil k novému projednání.