Článek
"Po podání obžaloby předal okresní soud věc k posouzení místní příslušnosti Krajskému soudu v Brně a ten ze stejného důvodu záležitost postoupil Nejvyššímu soudu," řekl Právu okresní státní zástupce Pavel Pukovec.
Nejvyšší soud rozhodl podle Pukovce o přidělení věci okresnímu soudu v Kroměříži z důvodu vhodnosti.
"Je to obdobný postup, jako když byla předtím věc svěřena státnímu zastupitelství v Kroměříži, aby se vyloučily případné vztahy a podjatosti k místně příslušnému státnímu zastupitelství a soudu v Uherském Hradišti," vysvětlil Pukovec.
V celém případu Synotu, který odstartoval vyšetřování i v dalších fotbalových klubech v celé ČR, policie prověřila důkazy, které vedly k obviněním z trestných činů podplácení a návodu k podplácení u majitele společnosti Synot Ivo Valenty a bývalých funkcionářů Jaroslava Hastíka a Igora Štefanka.
Podplácení a úplatky
Hastík spáchal podle obžaloby trestný čin podplácení v pěti fotbalových zápasech, v jednom případě společně s Igorem Štefankem, který je obžalován jako spolupachatel.
Ivo Valenta se měl dopustit návodu k trestnému činu podplácení, a to ve dvou utkáních.
Rozhodčí Václava Zejdu, Stanislava Hrušku, Jaroslava Hlaváče, Josefa Dvořáčka, Bohuslava Krátkého, Eduarda Cichého a Petra Řehoře viní obžaloba z přijímání úplatku.
Jaroslav Hlaváč je obžalován i z pomoci k trestnému činu přijímání úplatku, neboť v jednom případě měl hrát roli prostředníka.
Prozradily je odposlechy
Žaloba se podle informací Práva opírá o důkazy, mezi něž patří především záznamy odposlechů telefonických hovorů zúčastněných aktérů.
Ty mají naznačovat i částky, které měly být nabízeny či přijímány, požadovaný způsob ovlivnění zápasů a mechanismus doručení peněz do patřičných rukou.
V jednom z případů se například hovoří o částce 200 tisíc slovenských korun.
"Nyní čekám, kdy od soudu obdržím vyrozumnění o nařízení hlavního líčení. Předpokládám, že by k němu mohlo dojít již v únoru," sdělil Pukovec, který bude u soudu žalobu přednášet.