Článek
Černé herny podle ministerstva financí vznikají hlavně v místech, kde byly dříve legálně provozovány hazardní hry. Poté, co jim bylo povolení na základě obecně závazné vyhlášky zrušeno, změnily se některé herny v uzavřené podniky provozované pod záštitou spolků, do nichž mají přístup pouze jejich členové.
Registrace však byla podle ministerstva pouze formální a informace v přihlášce nikdo nekontroloval. "Automaty v herně provozované spolkem nejsou povoleny ani ministerstvem financí ani obcí. Tyto spolky rovněž nemají udělenou licenci k provozování sázkových her," informoval mluvčí ministerstva Michal Žurovec.
Kontrola takové podniky odhalila na území Prahy 2, 3 a 12. Důkazy o nelegální činnosti ministerstvo průběžně předává policii, provozovatelům hazardních her bez povolení hrozí jeden až tři roky vězení. Stejný postih se týká i takzvaných kvízomatů. U těch navíc kvůli porušení zákona o loteriích hrozí také pokuta až deset miliónů korun.
Automaty zůstaly provozovatelům
Herní automaty zatím zůstaly v provozovnách, protože ministerstvo ani Celní správa nemá pravomoci je odebrat. „Pravomocí k odnětí věci důležité pro trestní řízení disponují orgány činné v trestním řízení. Současně platný zákon o loteriích umožňuje správnímu orgánu jen omezený okruh sankcí, a to vždy pouze formou finančního postihu,” vysvětlil mluvčí.
Ministerstvo proto připravilo zákon, který by rozšířil pravomoci Celní správy. „Podle návrhu zákona o hazardních hrách bude Celní správa oprávněna rozhodnout o propadnutí věci, např. technického herního zařízení, jehož prostřednictvím jsou nezákonně provozovány hazardní hry,” uzavřel Žurovec.