Článek
Dvořák požaduje, aby bylo pěstování pro tento účel regulováno, a nikoliv zakázáno. Soud jeho výhradám nevyhověl.
„Jelikož ze žádného pro stát závazného dokumentu nevyplývá povinnost přijmout právní úpravu, která by umožňovala pěstovat léčebné konopí pro vlastní potřebu, pak nelze z takového tvrzení dovozovat žádnou odpovědnost. Stát tak neodpovídá za tvrzenou újmu, nebyl shledán žádný nesprávný úřední postup,“ uvedl ve verdiktu soudce Ivo Krýsa.
Soud tak zamítl Dvořákovu žalobu, kterou po ministerstvech spravedlnosti a zdravotnictví požadoval souhrnné odškodnění 51 tisíc korun. Žaloval nečinnost úřadů za to, že nepřijaly příslušnou právní úpravu, které se domáhal, případně že neiniciovaly vytvoření zákona, který by mu umožnil konopí pěstovat. Paradoxně o totéž nyní usiluje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS), který se snaží prosadit méně restriktivní pravidla pro pěstování a prodej konopí.
Vobořil hledá podporu pro regulovaný legální prodej konopí
„Jde o léčbu revma“
„Žádal jsem o vydání povolení k pěstování léčebného konopí, které dodnes není možné vydat. Ministerstvo spravedlnosti mělo připravit předpis, který by občanům, kteří se ničeho zlého nedopouštějí a nikomu neubližují, tedy nenaplňují základní předpoklad trestnosti, umožnil, aby mohli být nadále součástí společnosti,“ hájil svou žalobu Dvořák.
Podle další žalované strany, tedy ministerstva zdravotnictví, je však resort vázán úmluvou OSN o omamných látkách z roku 1961, která má za cíl potírat zneužívání drog.
Dvořák se jednání soudu účastnil přes videokonferenci. „Jenom ve věznici Rapotice jsou uvězněni čtyři lidé, kteří pěstovali konopí k léčebnému účelu. I já mám kvůli revma doporučenou léčbu konopím, ale nemohu ho po tři roky věznění stále dostat – a to požaduju pouze mast, ne kouření,“ řekl Dvořák.
Aktivista připomněl případ pětapadesátileté Martiny Kafkové, která denně užívá léčebné konopí kvůli roztroušené skleróze, jež se u ní projevuje velkými bolesti a silnými křečemi. Teprve po letech soudních tahanic si vymohla, aby jí léčbu hradila pojišťovna – nyní tak platí pouze desetinu ceny, tedy zhruba tři tisíce korun měsíčně.
Pojišťovna poprvé uhradila pacientce konopí
„Teprve v roce 2019 jí Ústavní soud dal za pravdu, že má právo, aby dostávala konopí. Tyto věci mi vadily, protože jsem názoru, že se nemá lidem ubližovat,“ uvedl v emotivním závěrečném prohlášení Dvořák.
Za propuštění se přimluvil i Vobořil
Aktivista momentálně sedí ve věznici Rapotice, kam byl přeřazen z břeclavské cely, podle svých slov kvůli extrémní šikaně ze strany vedení.
„Bohužel jsem stále v base, i když jsem měl vloni v prosinci půlku trestu a i když mám podpůrná stanoviska od národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Nemohu být z vězení propuštěn. Požádal jsem o přeřazení do rapotické věznice, kde se šikana neděje, a nadto je všude okolo příroda, ne beton jako snad už ve všech jiných věznicích,“ napsal Dvořák v posledním dopise Právu.
Kromě odborného stanoviska Vobořila se za Dvořákovo propuštění přimluvilo i 283 občanů Olomouce a dalších měst. „Jsme přesvědčeni, že více než tři roky vězení, které již absolvoval, jsou samy o sobě neúměrným trestem za pomoc sobě a druhým. Lékaři, vědci a nemocní si jeho práce cenili, nadto je ve vězení za zločiny, které již nejsou ani přestupkem,“ stojí v podpůrné petici.
Konopného aktivistu Dvořáka neomilostní
Dušan Dvořák si odpykává šestiletý trest za pěstování konopí na své farmě v Ospělově na Prostějovsku a osm měsíců za výhrůžky prostějovskému soudu. Dvořák to obhajoval tím, že šlo o zoufalou reakci na mnohaletou šikanu ze strany státu.
Od roku 2010 byl vystaven celkem deseti trestním řízením. Před trestem mu nepomohla ani čestná svědectví pacientů, kterým aktivista a léčitel pomohl. Podpořila ho také autorita vědeckého zkoumání kanabinoidů Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a řada dalších osobností. Z vězení má být Dvořák propuštěn v dubnu 2026.
Aktivista Dvořák a soudy
Květen 2017: Dvořák dostal tříletou podmínku kvůli pěstování konopí.
Prosinec 2019: Odsouzen soudem v Prostějově ke třem letům vězení za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami.
Září 2020: Soud v Prostějově mu tři roky starou podmínku proměnil v další tři roky vězení, protože v době svého podmínečného trestu v pěstování pokračoval.
Listopad 2020: Osm měsíců vězení za výhrůžky soudcům a dalším představitelům justice.
Leden 2022: Prostějovský soud zamítl žádost o předčasné propuštění z vězení.
Květen 2022: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zamítl Dvořákovu žádost o prezidentskou milost.