Hlavní obsah

Konkurzní správce Monsport trvá na vystěhování klientů H-systému

Konkurzní správce Josef Monsport podal dovolání k Nejvyššímu soudu proti rozsudku, který přiřkl byty rozestavěné H-Systemem klientům firmy. Monsport tak trvá na vystěhování lidí, kteří si byty v Horoměřicích u Prahy dostavěli z vlastních prostředků. Uvedla to dnes Česká televize. Případ se týká 56 rodin.

Foto: Právo

Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport

Článek

Vrchní soud v Praze v červnu pravomocně rozhodl, že klienti H-Systemu o byty dokončené svépomocí nepřijdou. Monsport ale stále chce byty prodat, a částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty firmy - tedy i ty, kteří si nemovitosti nedostavěli.

„Ctím konkurzní zákon, chci uchovat podmínky pro všechny konkurzní věřitele stejné. A to se v této věci nestalo. Podle mého přesvědčení je jedna skupina věřitelů preferována na úkor druhých. To je hlavní důvod dovolání,” řekl televizi.

Vrchní soud v červnu zamítl dřívější Monsportovu žalobu a potvrdil verdikt pražského městského soudu z počátku roku, jehož rozhodnutí označil za správné. „Odvolání není důvodné. Soud prvního stupně postupoval věcně správně, pokud žalobu pro rozpor s dobrými mravy zamítl,” konstatovala tehdy předsedkyně odvolacího senátu Eva Kemenyová. Bytové domy byly podle soudkyně dostavěny za prostředky členů bytového družstva, kteří investovali ze svého kolem 80 milionů korun za souhlasu dřívějšího správce konkurzní podstaty.

Byty chce ale správce konkurzní podstaty prodat, i kdyby mu Nejvyšší soud nevyhověl. „Ať už spor dopadne jakkoli, tak v každém případě já budu zpeněžovat,” uvedl v ČT.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení.

Související témata:

Výběr článků

Načítám