Článek
„Policejní orgán důkladným šetřením nezjistil žádné skutečnosti, a to ani ze znaleckého posudku dotčených obrazů, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin, přestupek či jiné protiprávní jednání,“ sdělila mluvčí karlovarské krajské policie Kateřina Böhmová s tím, že policie případ založila již na podzim loňského roku.
„Nehodlám se zabývat pošetilými představami mně neznámé Rusky,“ uvedl Knížák na dotaz Práva, jak rozhodnutí policie hodnotí a zda nehodlá naopak on žalovat ženu, která proti jeho dílům nechala sepisovat petici, pod kterou se podepsaly řádově stovky lidí.
„Doufám, že nám zbyl v Česku alespoň závan svobody,“ dodal Knížák, který na jaře minulého roku označil celou věc za útok na svobodu umění a základní hodnoty společnosti.
Díla cestovala po světě
Rozhodnutí policie přivítal i ředitel Galerie umění v Karlových Varech Jan Samec. „Jsem rád, že experti přizvaní Policií ČR zřejmě posoudili situaci s vystavenými díly profesora Milana Knížáka ve shodě s dosud praktikovanou percepcí uměleckého díla. Chtělo by se zjednodušeně říci, že ve shodě se zdravým rozumem,“ uvedl Samec.
„Vždyť tato díla byla od doby svého vzniku v roce 1990 prezentována na mnoha výstavách v Čechách i v zahraničí, a to i v tak katolických regionech, jako je Merano v Itálii a Salcburk v Rakousku. Notabene po premiéře v naší galerii měla identická výstava Žít jinak reprízy v Opavě a poté ve Zlíně. A všude výstavy proběhly bez jakýchkoli podobných kritických excesů,“ dodal Samec.
Předmětná díla byla také publikována v mnoha katalozích. Jsou například součástí reprezentativní publikace Milan Knížák – Nový ráj, která vznikla spoluprací nejvýznamnějších uměleckých teoretiků, jež byla následně v roce 1996 vyhodnocena jako Nejkrásnější kniha roku. Panenky, které na kolážích leží na sobě, pořídil Knížák v hračkářství. „Panenky měly sloužit jako metafora,“ poznamenal na jaře výtvarník.