Článek
Tuto částku musí CEP podle verdiktu českobudějovického krajského soudu vrátit do majetku zkrachovalé petrochemické firmy Via Chem Group. Sdružení je totiž získalo necelý rok předtím, než na sebe předlužená společnost v lednu 2014 sama podala návrh na insolvenci, a tím tak podle soudu bylo zvýhodněné na úkor ostatních věřitelů.
Mezi ně patří např. radnice Prahy 6 a 10 či města Sokolov a Lázně Bohdaneč, které bezcenné dluhopisy Via Chemu nakoupily za desítky miliónů přes dnes už také neexistujícího obchodníka s cennými papíry Key Investments. Někteří dodnes neviděli zpět ani korunu. Celkem Via Chem dluží 1,6 miliardy, majetek firmy ale nepřesahuje 800 miliónů korun.
Měli štěstí
Podle verdiktu českobudějovického soudu, který má Právo k dispozici, CEP nakoupilo čtyři dluhopisy Via Chemu, každý v hodnotě sto tisíc korun. Via Chem je však v dubnu 2013 odkoupil zpět za plnou cenu. Stalo se tak na základě
dohody CEP s tehdejším vedením, tedy Erhardem Procházkou a Vladimírem Sisákem.
Kdyby je žádalo až v rámci insolvence, mělo by podle žalobce nárok pouze na čtvrtinu. Peníze navíc dostalo zpět v době, kdy Via Chem dlužil některým firmám už po lhůtě splatnosti.
„Tento úkon (odkup dluhopisů – pozn. red.) dlužník učinil v době, kdy se nacházel v úpadku, neboť dle tvrzení žalobce měl více věřitelů s pohledávkami splatnými více než třicet dnů, které dlužník těmto věřitelům po dobu delší než tři měsíce nesplácel,“ konstatoval v rozsudku budějovický samosoudce Ondřej Ludvík.
Jde o vůbec první rozsudek v kauze kolem zmíněné firmy, v níž protikorupční policie od května stíhá kvůli zmanipulované insolvenci Via Chemu celkem čtrnáct lidí, mezi nimi i ústeckého finančníka Petra Sisáka, jeho otce Vladimíra či advokáta Iva Halu.
Žalobu na CEP podala insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, která však byla v souvislosti s insolvenčním řízením Via Chemu obviněná z přijetí úplatku, pro podvod či z praní špinavých peněz. Soud ji již odvolal z funkce a vyměnil za firmu AS Zizlavsky, v. o. s.
Musí vrátit své peníze
Budějovický soud přihlédl k tomu, že podle insolvenčního zákona lze zpochybnit všechny transakce a smlouvy uzavřené do roka před vyhlášením insolvence. Sdružení CEP navíc soudce Ludvík nařídil, aby uhradilo kromě zmíněných 400 tisíc korun dalších téměř 36 tisíc za náklady řízení a k tomu ještě soudní poplatek dva tisíce korun.
„Prohráli jsme spor o naše vlastní prostředky. CEP na rozdíl od jiných subjektů v té kauze nikdy nedisponoval, a ani tedy neinvestoval peníze daňových poplatníků,“ řekl k tomu ve čtvrtek Právu Petr Macinka z Institutu Václava Klause.
Verdikt není pravomocný a Macinka naznačil, že sdružení se proti němu odvolá k pražskému vrchnímu soudu.
„Soud podle našeho názoru nepochopil podstatu celého případu, a tak v tuto chvíli zvažujeme odvolání,“ potvrdil advokát CEP Marek Plajer.
Výkonný ředitel občanského sdružení CEP Jan Skopeček (ODS) už dříve v médiích uvedl, že centrum jako věřitel podle něj není a nemůže být odpovědné za postup dlužníka vůči ostatním věřitelům.