Článek
Při požáru nebo na následky nadýchání se oxidu uhelnatého zemřelo v lednu 2020 devět lidí, takže jde o jeden z nejtragičtějších požárů v Česku. Podle policie ho založil jeden z klientů domova. Protože byl označen za nepříčetného, policie v jeho případě věc odložila. Z obecného ohrožení z nedbalosti ale obvinila ředitele Koláčka.
Podle obžaloby neplnil řádně své povinnosti ředitele, například neměl řádně zpracovanou dokumentaci k požární ochraně. Koláčkovi za to hrozí trest od tří do deseti let vězení. Už u předchozího stání u soudu řekl, že s obžalobou nesouhlasí.
Ředitel zařízení pro mentálně postižené ve Vejprtech, kde při požáru zemřelo devět klientů, před soudem vinu odmítl
„Mobilita klientů byla dostatečná. Kdyby nebyli mobilní, v budově bez výtahů by jinak nemohli fungovat. Problémem nebylo ani schodiště (které sloužilo jako úniková cesta - pozn. red.). Hlavním problémem bylo, že k požáru došlo v půl páté ráno. Kdyby to bylo přes den, odešli by všichni,“ poznamenal u soudu ředitel, když doplňoval výpovědi předvolaných svědků.
Chomutovský soud se tragédií z Vejprt začal zabývat poprvé letos v květnu, v úterý jednání před soudem pokračovalo výslechy předvolaných svědků. Soudkyně Radka Liebigová Lírová vyslechla členku dozorčí rady Městské správy sociálních služeb a po ní starostku Vejprt Jitku Gavdunovou (ODS).
„Teď jsem jako generál po bitvě. Kdybych teď znovu mohla být v situaci před požárem, tak bych to (jak je to s dodržováním požárních předpisů - pozn. red.) chtěla vědět, ale tehdy jsem neměla důvod to řešit. Budovy byly v zoufalém stavu, my jsme je dávali do pořádku, postupovali jsme podle toho, na co jsme měli peníze, a podle toho, co byl aktuálně největší problém, nikdo se na nás ale nikdy neobrátil s tím, že v domově hrozí požár,“ uvedla starostka.
Přiznala také, že město nepoužilo žádná opatření ani po dvou malých požárech, k nimž v domově ještě před velkým požárem došlo (šlo například o zapálení kapesníku - pozn. red.). „Ve srovnání s problémy, které jsme řešili, to byla kravina. My jako město jsme řešili, jak přežít. Opravovali jsme postupně ty budovy od střechy po sklep,“ uvedla starostka.
Ředitel Koláček ji doplnil s tím, že tím, jak se budovy opravovaly, šlo o stavby a požárně bezpečnostní ochrana se měla řešit v rámci kolaudačního řízení.
Soud bude pokračovat ve druhé polovině října.