Článek
Jednání podle mluvčího soudu Jana Fořta proběhne kvůli zaneprázdnění jinými kauzami nejdříve v první polovině února. Odvolací senát však zřejmě zatím netuší, jak zásadní problém by mohl v této kauze nastat.
Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství nyní upozorňuje, že promlčecí lhůta v tomto případě uplyne přesně v té době, konkrétně 26. února příštího roku.
Pokud by ji vrchní soudci prošvihli a nestihli vynést konečný verdikt včas, Tykač by byl již navždy beztrestný, ačkoliv nyní mu může hrozit až deset let vězení.
Od uplynutí poloviny lhůty nelze kauzu obnovit
O obnově Tykačova stíhání, které bylo zastaveno před pěti lety, v srpnu nepravomocně rozhodl pražský městský soud, jenže ten na začátku prosince poslal spis odvolacímu vrchnímu soudu s tím, že lhůta vyprší až o rok později, tedy 26. února 2014.
Mluvčí městského soudu Martina Lhotáková to Právu vysvětlila tím, že podle nich je promlčecí lhůta delší.
„Můžeme potvrdit, že promlčení hrozí, protože promlčecí doba uplyne 26. února 2013. Na tuto skutečnost zdvořile vrchní soud upozorníme, a to z důvodu, že městský soud v odůvodnění svého usnesení o povolení obnovy řízení v neprospěch Tykače asi nedopatřením uvedl, že promlčecí doba uplyne až v únoru 2014,“ řekl ve středu Právu Matula, který případ od podzimu dozoruje.
Došlo podle něj k tomu, že se od spáchání trestného činu v roce 1997 promlčecí lhůty průběžně měnily a v jednu chvíli byla pouze desetiletá, pak dvanáctiletá a nyní je patnáct let.
„Obnova řízení v neprospěch (Tykače) není možná, pokud uplynula už polovina té promlčecí doby od okamžiku zastavení původního stíhání, tedy pět let z deseti. Městský soud se ale asi domníval, že běží polovina dvanáctileté lhůty a nikoli desetileté,“ poznamenal Matula.
Lhotáková však trvá na svém. „Vycházíme z úvahy, že lhůta je šestiletá. Pokud je zde jiný právní názor, bude to muset posoudit vrchní soud,“ uvedla Lhotáková.
Proti Tykačovi stojí tři svědci
Tykače, jeho obchodního partnera Jana Dienstla a další dva muže obvinila protikorupční policie z účasti na podvodném vyvedení peněz z CS Fondů v roce 2006.
O rok později všechny navrhla postavit před soud. Nyní již bývalý vrchní žalobce František Fíla ale stíhání Tykače a spol. zastavil s tím, že skutky, kvůli kterým je kriminalisté navrhli obžalovat, nejsou trestnými činy.
Situace se však změnila v průběhu letošního roku, kdy městský soud řešil obžalobu na bývalého šéfa finančně-analytického útvaru ministerstva financí Jiřího Kudlíka. Obžaloba jej vinila z toho, že převodu miliardy z CS Fondů do ciziny nezabránil, i když prý mohl, soud jej ale osvobodil.
Během hlavního líčení s Kudlíkem ale hned tři svědci tvrdili, že strůjcem vytunelování fondů je právě Tykač a na základě jejich výpovědí následně státní zástupce požádal o obnovu jeho stíhání.