Článek
Jako první se za svědecký pultík postavil tajemník radnice Brno-střed Petr Štika, který na úřadu působil v době údajného řádění korupční chobotnice prorostlé do politiky i byznysu.
Žalobce kauzy Stoka končí, odešla i hlavní vyšetřovatelka
„Za dobu svého působení jsem si nebyl ničeho zvláštního vědom. V březnu 2019 jsem asistoval u policejního zásahu, bylo to pro mě překvapení. Po svém nástupu jsem vnímal, že problematika veřejných zakázek je velké téma, řada radních tomu věnovala velkou pozornost, spolupracovali jsme i s řadou organizací, které se zabývaly transparentností zakázek,“ popsal Štika.
Soud propustil Jiřího Švachulu z vazby
„Za ty roky jsem se domníval, že děláme maximum, aby byly zakázky transparentní. Měli jsme i dvě směrnice pro jejich zadávání, měli jsme i protikorupční manuál, spolupracovali jsme například s Transparency International. Mám za to, že systém fungoval, snažili jsme se ho nastavit tak, aby byl co nejlepší. Ale nemohu tvrdit, že by znemožňoval manipulace se zakázkami, to asi ani nejde,“ připustil tajemník.
Obžalovaný ve Stoce: Proč bych dával úplatky někomu za něco, co nemohl ovlivnit?
V úterý poprvé bez po zuby ozbrojené eskorty k soudu přišel i údajný šéf korupční skupiny, bývalý místostarosta radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), kterého soud na začátku listopadu pustil z vazby.
Kauza Stoka vypukla v březnu 2019 po policejním zásahu na radnici Brno-střed. Státní zastupitelství následně obžalovalo 11 lidí v čele právě se Švachulou z toho, že manipulovali zakázky na radnici i v několika brněnských městských firmách. Skupina měla podle státního zástupce Radka Mezlíka ovlivnit zakázky až za půl miliardy korun. Výše úplatků se pak měla pohybovat v desítkách milionů korun.