Hlavní obsah

Kauza červených trenýrek nad Pražským hradem míří k soudu

Praha
Aktualizováno

Případ skupiny Ztohoven, která loni na podzim vyvěsila na Hradě místo prezidentské standarty obří červené trenýrky, jde k soudu. Státní zastupitelství v pondělí podalo obžalobu na tři členy uskupení z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Informoval o tom státní zástupce Jan Lelek, který případ dozoruje.

Foto: skupina Ztohoven

Červené trenýrky nad Hradem

Článek

Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení. Obvodní i odvolací soud však odmítly performery potrestat, ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění. Případy se vrátily policii k došetření, která dokazování doplnila.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven místo prezidentské standarty 19. září 2015. Podle nich představují "standartu muže, který se nestydí za nic". Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali například údajný příklon prezidenta k diktátorským režimům nebo jeho vulgarismy v živých přenosech.

Škoda je prý 100 tisíc 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta za 33 000 korun. Podle Ztohoven ale standarta uletěla. Celková škoda je podle Ovčáčka skoro 100 000 korun.

Členové Ztohoven na střechu Hradu vylezli po lešení, převlečeni za kominíky. Policie je zadržela až po činu. Kvůli snadno překonaným bezpečnostním opatřením Hradu musel ve funkci skončit šéf Bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík a velitelé Hradní stráže Radim Studený a prezidentovy ochranky Petr Dongres.

Skupina Ztohoven proslula intervencemi do veřejného prostoru. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se skupina napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Na výstavě v Praze zase zveřejnila telefonní čísla některých politiků.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám