Hlavní obsah

K platbám si psal „koks a štětky“. Exděkan obžalovaný za čachry s penězi fakulty stanul u soudu

6:22
6:22

Poslechněte si tento článek

Plzeň
Aktualizováno

Některým studentům přiznával mimořádná stipendia bez adekvátního důvodu nebo v přemrštěné výši, aby si pak od nich nechal peníze vyplatit zpět. Za přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku se ve středu začal u plzeňského soudu zpovídat dnes již bývalý děkan Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Štich.

Obžalovaný exděkan Lukáš Štich u plzeňského okresního souduVideo: Patrik Biskup, Novinky

Článek

Policie začala 39letého děkana vyšetřovat předloni v únoru poté, co na podezřelé vyplácení stipendií upozornily Novinky.

„Obviněný zcela evidentně hospodařil s finančními prostředky, které mu nenáležely, ale přesto je používal ve svůj prospěch tak, že je převáděl na osoby spřízněné, od kterých si je nechával vracet na svůj účet,“ uvedl státní zástupce Libor Řeřicha.

Štichův obhájce Tomáš Gřivna prohlásil, že jeho klient se cítí nevinen. Upozornil na to, že obžaloba neprokázala, že by peníze ze stipendií použil pro svoji potřebu. „Byly určené na provozní chod školní instituce,“ prohlásil Gřivna.

Sám Štich u soudu tvrdil, že z mimořádných stipendií platil například za malování kanceláře, za režii při různých slavnostních a prezentačních akcích či za vybavení sanitního vozu. Zmínil také nákupy učebních pomůcek a dalších drobných věcí, jako jsou webové kamery, herní konzole či pádla k paddleboardům.

Zpětně se to může zdát

„Zpětně se to může zdát, že to nebyl zrovna nejčistší postup. Tehdy mě nenapadlo, že by to měl být nějaký problém. Naopak jsem byl přesvědčený, že využíváme finance adekvátně,“ prohlásil Štich.

Podle obžaloby mělo jít o nejméně deset studentů a studentek, se kterými Šticha pojily přátelštější vztahy a většině z nich i tykal. Studenti tvrdili, že je děkan požádal o vrácení peněz, aby z nich mohl hradit některé provozní náklady fakulty. Prý nechtěl čekat, až mu rektorát částku schválí.

„Nějakou dobu se o mě zajímal, stýkali jsme se i mimo školu a tykali si. Zeptal se mě, jestli mi může poslat nějaké stípko kvůli vymalování kanceláře. Tvrdil, že univerzita má problémy s výplatami malířů a že by to z těch peněz zaplatil,“ uvedla K. Š.

Pod záminkou úhrady občerstvení během státnic zase požadoval Štich vrátit 18 tisíc po studentu R. K. „Říkal, že to tak má domluvené s rektorátem,“ vysvětlil absolvent.

Podle státního zástupce je společenská škodlivost jednání obviněného zvyšována tím, že se jedná o akademickou půdu, a tak kompromituje samotné akademiky, kteří na této půdě působí.

Výrazně narušené prostředí

„Z pozice obžaloby jde o výrazně narušené prostředí, které má být právě příkladem pro obecnou veřejnost. Navíc zcela evidentně takové jednání obviněného poškozuje samotné zřízení a fungování univerzit. V tomto případě došlo k významnému poškození Západočeské univerzity, protože situace, která vznikla, podporuje případnou myšlenku, že na akademické půdě není vše v pořádku,“ uzavřel Řeřicha.

Ze spisu dále vyplývá, že Štich si nechal vracet nejen stipendia od studentů, ale i část odměn od svých spolupracovníků. Policisté během prověřování Štichových bankovních účtů mimo jiné zjistili, že mu v průběhu let 2019 až 2022 posílalo peníze několik jeho kolegů. Částky se pohybovaly i v řádu desítek tisíc korun.

Že šlo o část z vyplacených odměn, potvrdil při výslechu jeden ze svědků, který se s obviněným exděkanem zná mnoho let, a dokonce spolu vlastnili i rekreační objekt.

Ten sice měl za to, že jde údajně o nákupy pro fakultu, ale nijak si to podle svých slov dál neověřoval. „Vrátil jsem mu vždy ty peníze, o které si řekl. Posílal jsem je na jeho účet a dával mu i něco v hotovosti,“ dodal Štichův spolupracovník.

Ve skutečnosti ale mohly být peníze použité k jinému účelu, což naznačují důkazy z domovní prohlídky. „V poznámkách k těmto platbám, které byly u obviněného zajištěny, je uveden název ‚Koks a štětky‘,“ stojí v obžalobě.

Další Štichovi spolupracovníci, kteří mu posílali peníze a které zmiňuje obžaloba, popřeli, že by šlo o vrácení části odměn. Například jeden z akademických pracovníků, který podle zjištění kriminalistů převedl děkanovi na konto postupně téměř půl milionu korun, tvrdil, že šlo o splátky třistatisícové půjčky s úrokem. Půjčku ale nedokázal policistům nijak doložit.

Další dvě svědkyně zase tvrdily, že šlo o soukromé platby za zboží, které jim Štich údajně nakupoval v zahraničí. Jedna z nich dokonce přiznala, že měla se Štichem bližší soukromý vztah.

Proděkanka dostala přes milion

Státní zástupce také v obžalobě poukázal na podezřele vysoké stipendium u proděkanky fakulty, které nechal Štich vyplatit během tří let přes milion korun v průběhu dálkového doktorského studia. Přitom v podobných případech zájemci o doktorát z řad zaměstnanců vysokých škol nedostávají zpravidla žádnou finanční podporu nebo jen zlomek této sumy.

Jak Novinky dále zjistily, v období, kdy proděkanka dostávala stipendium, poslala Štichovi na soukromé bankovní účty stovky tisíc korun.

Po provalení aféry Štich na post děkana rezignoval. Mluvčí univerzity Andrea Čandová upřesnila, že na ZČU nepracuje už ani jako akademický pracovník. „Univerzita přijala taková opatření, aby nemohl ovlivňovat studující ani zaměstnance. V souladu se zákoníkem práce byl přeřazen na jinou činnost,“ sdělila Čandová.

V reakci na podanou obžalobu vedení univerzity uvedlo, že pokud se vznesená obvinění potvrdí, bude to mimořádně alarmující, zejména s ohledem na možné zneužití nejen studujících, ale i podřízených zaměstnanců.

Výběr článků

Načítám