Článek
Zadržení provozovali několik společností, jejichž prostřednictvím si najímali různé řidiče. Jejich výdělky od zákazníků si skupina nechávala. Řidičům platila odměny, ale vydělané peníze nedanila. Nejčastěji taxi vozy od těchto společností jezdily po Praze, ale působily i na jiných místech republiky. Názvy taxislužeb policie neuvedla. Od ledna 2020 do března 2024 obrali stát na DPH o více než 121 milionů korun.
„Počátkem listopadu proběhla společná razie kriminalistů, celníků a vyšetřovatelů. Následovalo zadržení osob a domovní prohlídky, při nichž byly zajištěny automobily, finanční prostředky na účtech i v hotovosti. Zajištěn byl také investiční diamant a nemovitosti. Některé podezřelé investice obviněných do zlata či jiných drahých kovů si vyžádaly i nasazení detektorů kovů při prohledávání pozemků,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Na případu pracovali kromě policistů a celníků také lidé z generálního finančního ředitelství. Policisté při prohlídkách zajistili majetek a peníze v celkové hodnotě 30 milionů korun.
Matzner uvedl, že jde o první případ takového druhu. „Ale nelze vyloučit, že s pokračujícím vyšetřováním ještě budou další obvinění,“ řekl.
Čtyřlístek obviněných z Prahy řídil flotilu společností a pomocí nich organizoval provoz vozidel a jejich řidičů, kteří zajišťovali smluvní přepravu. Obvinění muži měli všechno dokonalo zorganizováno.
„Nejstarší z nich vše řídil, dával pokyny ke vzniku a následné obměně společností zařazených ve flotile (společnosti poskytovaly služby smluvní přepravy osob pomocí elektronických platforem),“dodal Matzner.
Další sjednávali a řídili řidiče a kontrolovali administrativu a platbu od majitelů elektronických platforem, kterými si zákazníci objednávali přepravu. „Finanční prostředky od provozovatelů platforem měli však obvinění v souladu s daňovými pravidly zdanit, to se však nestalo. Pouze v týdenních intervalech odměňovali jednotlivé řidiče,“ dodal Matzner.