Článek
Řízené sesunutí 28tunového jeřábu visícího přes hranu takzvaného sdruženého objektu elektrárny směrem k vodní hladině dolní nádrže bylo podle Sobola jediným možným řešením.
„Technici a hasiči zahájili již o víkendu zajišťovací a přípravné práce, zároveň jsme pracovali na získání všech potřebných posudků a povolení. Příprava i práce v terénu byly velmi náročné, vše probíhalo v režii hasičů Skupiny ČEZ ve spolupráci s profesionálními hasiči ze Šumperku,” uvedl mluvčí.
„Zásadní pro nás bylo, abychom zajistili maximální bezpečnost. Odborníci jeřáb důkladně zaměřili, speciální dálkově ovládanou ponorkou zmapovali stav pod hladinou a vypočítali pravděpodobné místo dopadu jeřábu,“ dodal Sobol.
Samotná akce probíhala pomocí speciálních nafukovacích vaků, které jeřáb nadlehčovaly a postupně posouvaly k hraně sdruženého objektu, aby se vlastní vahou sesunul do nádrže. Hasiči už měli na hladině norné stěny a sorpční hady, aby byli připraveni zachytit provozní tekutiny, které mohly z jeřábu uniknout.
Bude ve vodě
„V příštích hodinách opět pomocí dálkově řízené ponorky prozkoumáme stav pod hladinou, který bude zásadní pro rozhodnutí o dalším postupu. Jeřáb zatím zůstane ležet na dně nádrže, o termínu a způsobu jeho odstranění se bude rozhodovat později,“ konstatoval Sobol.
Poznamenal, že přečerpávací elektrárna není klasický výrobní zdroj a že v zásadě více elektřiny spotřebuje, než vyrobí.
„Slouží především pro řízení sítě, tedy k dodání potřebné energie ve špičkách a naopak k odebrání přebytečné energie v době nízké spotřeby, za což dostává zaplaceno. Ekonomické dopady proto v tuto chvíli není možné vyčíslit,“ vysvětlil mluvčí.
Neštěstí se stalo minulý týden v pátek po desáté hodině dopoledne. Jeřáb, který pracoval na sdruženém objektu a prováděl jeřábnické práce při pravidelné revizi česel, se z dosud nezjištěných příčin převrátil na střechu, částečně visel nad vodní hladinou a břemeno spolu s ramenem zasahovalo až do vody.
Muž, který jeřáb obsluhoval a kterého stroj zavalil, na místě svým zraněním podlehl. „Případem se zabývá policie. Vyšetřování příčin havárie si kvůli zpracování odborných znaleckých posudků vyžádá několik týdnů až měsíců,“ uzavřel Sobol.