Článek
Zdeněk Novotný nechal loni na konci května pobíhat v Třebíči bez náhubku a patřičného dozoru svého rotvajlera Rona. Ten zaútočil na nezletilého chlapce, kterému se zakousl do levého stehna a levé bederní oblasti.
Jen o pár dní se situace opakovala jen s tím rozdílem, že tentokrát pes pokousal dospělého člověka.
Třebíčský okresní soud Novotného potrestal za dvojnásobné ublížení na zdraví z nedbalosti trestem tří měsíců vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. A jako součást trestu přistoupil k tzv. propadnutí věci, čímž byl míněn pes Ron. Ten tak putoval do psího hotelu.
Polepším se, sliboval
Novotný se s odlukou od svého chlupatého přítele nesmířil, podal odvolání k brněnskému krajskému soudu a dožadoval se vrácení zvířete.
„Obhajoba ten trest vnímá jako nepřiměřený a neopodstatněný. Klient má k psovi velmi blízký vztah, bere ho jako své dítě, člena rodiny. Nechoval se řádně při jeho venčení, ale už má náhubky, vodítka a další náležitosti, je připraven se podílet na jeho převýchově,“ argumentovala mužova advokátka.
„Psovi se budu věnovat, abych napravil tu chybu. Je mi to líto,“ přitakával sám Novotný.
Typicky soudy při aplikaci ustanovení o propadnutí věci zabavují pachatelům například peníze, auta či nemovitosti. Propadnout může i věc, která sloužila k páchání trestné činnosti, což byl zřejmě tento případ. Jenže i státní zástupce přitakal obhajobě, že psa nelze takto zabavit, přičemž se odkázal na občanský zákoník.
Není to věc, ale živý tvor
Odvolací senát brněnského krajského soudu v čele s Danou Kancírovou poté rozhodl o tom, že trest propadnutí věci se ruší a Novotný tak dostane psa zpět. „Z hlediska občanského zákoníku se na psa hledí jako na živého tvora a není možné s ním zacházet jako s hmotným předmětem,“ vysvětlila Kancírová.
Soudkyně připomněla, že muž zaplatil škodu a nachystal pro psa nové zázemí. „Jistě bude dělat vše, aby se už nic takového nestalo, se psem je podle odborníků možné pracovat tak, aby žádné problémy nevznikly,“ dodala Kancírová.