Článek
Serveru Seznam Zprávy to řekl jeho advokát Radek Ondruš.
Policie v případu Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a Nemocnice Jihlava začala stíhat deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. V pondělí kvůli tomu ve zdravotnických zařízeních zasahovala.
„Můj klient se ke skutku doznal, svého jednání lituje a s policií v plném rozsahu spolupracuje,“ uvedl Ondruš. Podle serveru má manažer, který se policii přiznal, v kauze spíše okrajovou roli.
„Jeho vina spočívá v tom, že v případě jedné zakázky pomohl obviněným, aniž by z této pomoci jakkoliv profitoval, což jej bohužel nevyviňuje,“ dodal advokát.
Představenstvo Krajské zdravotní, kde zasahuje policie, odvolalo ředitele
Úřad evropského veřejného žalobce, který případ dozoruje, nemůže informace o spolupracujícím manažerovi potvrdit.
„Neodhaluje se totožnost ani se nesdělují žádné podrobnosti o osobách zapojených do vyšetřování,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí Paula Telo Alvesová. K osobním údajům se nemůže vyjádřit ani Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu Evropské unie při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí zatím milion eur, tedy asi 25 milionů Kč.
Vyšetřování ale pokračuje a škoda může být podstatně vyšší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce.
Úřad se případu ujal, protože dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU).
Soud ve středu poslal do vazby bývalého generálního ředitele ústecké firmy Krajská zdravotní Petra Malého a další čtyři obviněné.