Článek
Na začátku jara jsou na Orlíku kvůli sebevraždám podobná pátrání bohužel běžná. „Taky se nám stalo, že jsme hledali pohřešovaného, ale našli jsme tam úplně jiné tělo,“ vyprávěl Novinkám potápěč, který se pátrání na Orlíku několikrát zúčastnil, ale nechtěl uveřejnit své jméno.
„Je tam hloubka, zima a tma. Když vidíte na půl metru, je to dobré,“ přiblížil muž průběh pátrání. Podle něho je dobře natočený seriál Devadesátky, kde potápěči hledají oběti takzvaných sametových vrahů. „Policisté nyní mají nejmodernější techniku, pracuje se však stále na stejných principech,“ podotkl.
Policisté mají sonar a sledují na monitoru dno v hloubce několika desítek metrů. Kvůli tmě pak identifikují v podstatě pouze předmět. Pokud připomíná lidské tělo, jdou potápěči dolů. „Zdaleka ne vždy se tip potvrdí,“ ujistil potápěč.
Vedoucí potápěčské skupiny Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Václav Svoboda zmínil, že podmínky při hledání těl jsou na Orlíku náročné. „Voda má kolem čtyř stupňů a potápěči jdou na Orlíku do hloubky i kolem čtyřiceti metrů. Když je dobrá viditelnost je to i se světlem asi metr,“ popsal Svoboda. Některé pátrací akce trvají ve spolupráci s policií třeba i tři dny. Připravit potápěče na hluboké ponory v Orlíku přitom trvá i šest let.

Pátrání na vodní nádrži Orlík.
Žďákovský most přezdívají mnozí ne náhodou mostem sebevrahů. Lidé si pro ukončení života vybírají však například i ten Vltavský. V březnu zaznamenali policisté hned dvě svědectví o skocích.
„Je to tak bohužel v posledních letech na Orlíku téměř pravidlem. Lidé páchají sebevraždy hlavně na konci zimy nebo na začátku jara,“ potvrdila také mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová.
Hledali muže i pod Vltavským mostem
Ještě v březnu tak potápěči nalezli tělo muže z Příbramska, který skočil ze Žďákovského mostu. Na břehu přehrady zůstalo jeho opuštěné auto. Nyní hledají další dvě těla. „Muže z Táborska spatřila před skokem řidička, která jela 11. března v pět hodin ráno do práce,“ konstatovala policejní mluvčí. Muž stál za zábradlím a po krátkém kontaktu se ženou skočil.
Ve čtvrtek se potom potápěči snažili najít znovu muže z Pardubicka, který mohl skočit v půlce ledna z Vltavského mostu. Nedaleko odtud našli lidé zaparkované jeho auto. „Úsilí potápěčského týmu jihočeské zásahové jednotky však bylo v tomto případě zatím bez úspěchu,“ podotkla Čuřínová.
Na Orlíku často působí i potápěči od hasičů z Českých Budějovic, policejní tým z jihočeské zásahové jednotky, ale také z jiných krajů, například poříční oddělení Slapy, nebo potápěči z Příbrami. Záleží také na tom, odkud pohřešovaní pocházejí. Často je tam nasazen i policejní odbor speciálních potápěčských činností a výcviku, který má sídlo v Brně, ale působí celorepublikově. U tohoto týmu je výhodou i nejmodernější technika. Vyzdvihávání těl z přehrady je potom citlivou záležitostí, která zůstává vždy na policistech. Ti to musí udělat tak, aby nepoškodili důkazy.