Článek
Nepodmíněný trest dostal kvůli svým dřívějším deliktům, a to i když se v tomto případě doznal. Po jeho odvolání vrchní soud rozsudek kvůli procesním vadám zrušil a vrátil věc ke krajskému soudu. Ten nyní trest snížil a uložil Petrovi vězení v délce čtyř let a jednoho měsíce.
Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozilo Petrovi až deset let vězení. Rozsudek není pravomocný. Žalobce i Petr si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání.
Podle rozsudku Petr sháněl k výrobě pervitinu v organizované skupině chemikálie a léky. Podílel se i na samotné výrobě a distribuci.
„Chtěl jsem poprosit soud, ať mi dá šanci. Je mi skoro 50 roků, a pokud mi nesníží trest, je to pro mě likvidační. Mám dvouapůlletého syna a rád bych se o něj řádně staral,“ uvedl u soudu Petr.
K tomu přistoupil senát nejen kvůli delší době, která uplynula od páchání trestné činnosti, ale především pro řádné chování obžalovaného ve výkonu trestu.
Podle předsedy senátu Radomíra Koudely je u Petra možná resocializace. Vyjádřil naději, že v trestné činnosti nebude pokračovat, a to i když byl v minulosti několikrát soudně trestán za majetkovou a drogovou trestnou činnost a vydírání.
„Dozrál jsem. Snažím se zapomenout a začít nový život,“ řekl Petr.
Nový případ na Slovácku
Pervitin patří ve Zlínském kraji k nejrozšířenějším těžkým drogám, a to kvůli jeho dostupné výrobě. Jeho cena na černém trhu se podle loňského vyjádření žalobce pohybuje okolo 1300 korun za gram.
Poslední podobný případ nyní otevřeli kriminalisté na Uherskohradišťsku, když zajistili dva muže ve věku 28 a 45 let a jejich dvaatřicetiletou společnici.
V těchto dnech je již obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.