Článek
Dvojice je podezřelá z přečinů projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a dále výtržnictví. Už dříve ji soud potrestal trestním příkazem, proti čemuž si podala odpor. Proto se ve čtvrtek koná klasické hlavní líčení.
Incident se stal pátého května během Konvoje svobody, což je nejnavštěvovanějších akce plzeňských oslav osvobození města americkou armádou a konce druhé světové války. Podle spisu muž za volantem historického nákladního vozu americké armády vzal za jízdy do rukou nacistickou vlajku. „Tu roztáhl a po dobu nejméně dvou vteřin ji ukázal divákům stojícím před divadlem. Poté vlajku předal podezřelé, která ji uchopila do pravé ruky, vystrčila z vozidla a po dobu nejméně dvou sekund s ní mávala směrem k divákům,“ uvedl státní zástupce.
Vlajku měli i za sklem auta
Připomněl, že konvoji přihlížely tisíce lidí, mezi diváky byli také příbuzní válečných veteránů ze Spojených států amerických a Belgie. Podle obžaloby měla dvojice nacistickou vlajku umístěnou viditelně za čelním sklem i během jízdy z jihu Čech, odkud vyrážela čtvrtého května.
Michaela Friedbergerová několikrát před soudem zopakovala, že jde o souběh nešťastných událostí. „Nesmírně mě to mrzí. Osobně si veteránů velmi vážím. Nikdy bych nic takového neudělala záměrně,“ prohlásila.
Vypověděla, že vlajka zůstala za sklem jejich vozu z předchozího podzimu, kdy s manželem zavítala na akci Horké září 1938 v Prachaticích. Jedná se o rekonstrukci mobilizace československé armády a střetů s nacistickými separatisty. Od organizátorů tehdy dostali nacistickou vlajku. „Zůstala tam a neřešili jsme to. Auto jsme zazimovali, první výjezd byl až v květnu na Slavnosti svobody,“ zdůraznila.
Pořádně nevím, co jsem zvedal. Podal jsem jí všechno, co spadlo. Neuvědomil jsem si, že jsem ji dal jinou vlajku
K samotnému konvoji řekla, že jim v kabině bylo horko, a tak otevřeli plachtu. Do té se údajně opřel vítr a rozházel věci, jež pak žena rychle sesbírala. „Manžel mi něco podával, protože potřeboval řídit. Nevěděla jsem, co přebírám. Měla jsem zastřený výhled,“ zdůvodňovala.
Dále sdělila, že automaticky pokračovala v mávání, aniž tušila, co má v ruce. „Když jsem vlajku viděla, uvědomila jsem si, že to není dobré. Okamžitě jsem ji stáhla,“ podotkla Friedbergerová.
Její partner se vyjádřil přes soudem obdobně a také celé záležitosti litoval. „Jezdíme do Plzně, do Normandie. Naopak americkou armádu oslavujeme… Několikrát jsem navštívil Ameriku,“ doplnil jednačtyřicetiletý muž, jenž se zajímá o historii a sbírá americká vozidla.
Vlajce, kterou nechali za sklem, nevěnovali pozornost. „Když navštěvujete takovéhle akce, jsou na nich různé historické věci. V Křižíkových sadech (kde jsou během Slavností svobody dobové vojenské kempy, pozn. red.) potkáte vojáky převlečené za wehrmacht a nikdo to neřeší,“ líčil.
Upozornil, že před incidentem jeho manželka mávala americkou vlajkou. „Pořádně nevím, co jsem zvedal. Podal jsem jí všechno, co spadlo. Neuvědomil jsem si, že jsem jí dal jinou vlajku,“ hájil se.
Dodal, že jakmile to spatřil, hned nacistickou vlajku hodil dozadu do auta. Friedbergerovi cestu v konvoji dokončili a odjeli domů. Až později je kontaktovala policie.
Organizátoři Slavnostní svobody popsané chování označili za jednoznačnou provokaci. Dvojice podle nich zkazila dobrou pověst akce i jejich dlouholetou práci. „Když jsem viděl záběr, na kterém řidič předává ženě vlajku s hákovým křížem, rozhodně mi to nepřišlo jako náhoda. Tenhle člověk degradoval celé slavnosti. Je to těžká neúcta k osvoboditelům,“ prohlásil krátce po události Václav Vostradovský z Klubu vojenské historie Gabreta.