Článek
Česká republika se snaží o vydání Krejčíře všemi možnými cestami. Situace v JAR se však ve středu zkomplikovala poté, co jihoafrická vláda pozastavila vydávání podezřelých osob do zahraničí. [celá zpráva]
Toto nařízení nesouvisí se zadržením Radovana Krejčíře, ale má souvislost s případem amerických manželů, kteří se do USA nechtějí z JAR vrátit. Podle Krejčířových právníků se však nařízení vztahuje i na něj.
O uvalení vazby bude místní soud rozhodovat ve středu.
Krejčíř čelí obvinění za násilnou i majetkovou trestnou činnost
Krejčíř, který je v Česku obviněn z řady zločinů, uprchl před spravedlností na Seychelské ostrovy. Jihoafrická policie ho zadržela o víkendu na mezinárodním letišti v Johannesburgu, do země vstoupil pod falešnou identitou. [celá zpráva]
Krejčíř je v ČR stíhán především pro třímiliardový celní dluh za dovoz ropných produktů a pokus o komplikovaný podvod na státním podniku Čepro. Policie jej také podezřívá z přípravy vraždy. Stíhána je také Krejčířova manželka, a to kvůli trestnému činu podílnictví.
Trestní stíhání Radovana Krejčíře
Krejčíř je v Česku obviněn za rozsáhlou majetkovou i násilnou trestnou činnost. Většina jeho stíhání se točí kolem třímiliardového celního dluhu za dovoz ropných produktů a pokus o komplikovaný podvod na státním podniku Čepro.
V případě kolem údajného celního dluhu policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení. V souvislosti s touto kauzou je také obviněn z přípravy vraždy celníka.
Ostravský krajský soud v srpnu 2006 vyměřil Krejčířovi první nepodmíněný trest - za údajný podvod z roku 1996 má jít podle tisku na 6,5 roku do vězení a má zaplatit třímilionovou pokutu. Verdikt není pravomocný.
Zdroj: ČTK
Krejčíř uprchl na Seychelské ostrovy v červnu roku 2005 kriminalistům z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, kteří s ním v jeho bytě prováděli domovní prohlídku. Později za ním na ostrovy přijela i manželka se synem.