Článek
Trestní řád stanoví, že soud obnovu řízení povolí, jestliže vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo které by ukázaly, že původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu či k poměrům pachatele anebo ve zřejmém rozporu s účelem trestu.
O návrhu na povolení obnovy řízení rozhoduje při veřejném zasedání soud, který rozhodoval o obžalobě, tedy v tomto případě Městský soud v Praze a konkrétně soudní senát Tomáše Kubovce. Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo zda ho ponechá na svobodě.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Má přerušený trest
Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Brněnský krajský soud mu ze zdravotních důvodů nedávno přerušil trest odnětí svobody na půl roku, Vězeňská služba navrhovala přerušení dvojnásobně dlouhé. Podle informací médií se lobbista v únoru podrobil další operaci a od března měl kvůli tomu přerušen trest na dva měsíce.
Janoušek srazil v roce 2012 v Praze řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi, a z místa ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku.
Související téma:
Verdikt loni potvrdil Nejvyšší soud. Janoušek podal ústavní stížnost, o které zatím není rozhodnuto.