Článek
Jí vedené senáty v minulosti řešily v odvolacím řízení řadu mediálně sledovaných kauz a tresty většinou potvrzovaly, či dokonce zpřísňovaly.
Právu to potvrdil mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. Senát Janouškovu opileckou jízdu korunovanou těžkým zraněním ženy projedná 16. září.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Janouška v dubnu nepravomocně odsoudil senát pražského městského soudu vedený Tomášem Kubovcem za těžké ublížení na zdraví s nepřímým úmyslem ke třem letům vězení a k pětiletému zákazu řízení.
Zpřísnila i dvacetiletý trest pro důchodkyni
Proti verdiktu se odvolala státní zástupkyně i Janoušek. Žalobkyně Jana Kadeřábková, která lobbistu obžalovala z pokusu o vraždu, považuje trest za nepřiměřeně mírný. Janouškův obhájce Vít Široký naopak u soudu žádal pro svého klienta zproštění obžaloby nebo překvalifikování na neúmyslný čin. Pak by mohl vyváznout s podmínečným trestem.
Senát soudkyně Maternové minulý týden o dva roky zpřísnil původně 14letý trest pro recidivistu Petra Mokriše, vraha mladé novinářky, který předloni brutálně napadl dalšího člověka. [celá zpráva]
V dubnu zvýšil i trest pro Václava Valtera za vraždu bývalé manželky, kterou otrávil metanolem, o tři roky, na čtrnáct let. [celá zpráva]
Loni Maternová vynášela zpřísňující rozsudky například v kauze oloupení a ubití invalidního bezdomovce z Liberce, kde pachatel Peter Kudráč nakonec skončil s 15letým trestem, nebo v případu vraždy a násilí na seniorkách v domech s pečovatelskou službou, za které 71leté důchodkyni Marii Panské zvýšila o rok původně 20letý trest.
Odvolací řízení v Janouškově kauze proběhne dva a půl roku od spáchání činu.
Rozhodne také o připuštění důkazů
Tehdy 43letý lobbista srazil 23. března 2012 svým porsche 51letou Vietnamku poté, co mu tloukla do kapoty, když se domáhala řešení předchozí nehody, při níž zezadu najel do jejího auta. V krvi měl přes dvě promile alkoholu.
Pražská policie od začátku čelila kritice, že zákrok proti mocnému podnikateli nezvládla, a tehdejší policejní prezident Petr Lessy se dokonce omlouval veřejnosti za pochybení.
Policisté nezajistili u Janouška test na drogy. Ačkoli byl obviněn z úmyslného trestného činu, nebyl vzat do vazby, aby nemohl ovlivňovat svědky. Mohl bez omezení telefonovat a i bezprostředně po nehodě toho opakovaně využil. S poškozenou mohl bez problémů vyjednávat o její výpovědi.
Změna výpovědi po odškodnění
Poté, co se domluvili na odškodnění, začala sražená Vietnamka vypovídat zjevně v Janouškův prospěch. Údajně ji před srážkou nemusel vidět.
Dokonce mu nebyl ani zabaven řidičský průkaz.
Státní zástupkyně Jana Kadeřábková den před vynesením rozsudku předložila soudu odposlechy hovorů Romana Janouška, které vedl hned po incidentu. [celá zpráva]
Z těchto odposlechů je zcela zřejmé, že o sražení ženy dobře věděl. Záznamy však policie pořídila v rámci vyšetřování jiné kauzy.