Článek
Líbal dostal také zákaz činnosti v bezpečnostních sborech na šest let a musí zaplatit 104 tisíce korun během jednoho roku. Proti rozsudku se na místě odvolal a ten tak není pravomocný. „Očekával jsem samozřejmě osvobozující rozsudek. Jak tvrdím od začátku, já jsem tím poškozeným v této kauze,“ prohlásil Líbal.
Zcela spokojený nebyl s rozsudkem ani státní zástupce Roman Tibitanzl, který navrhoval tříletý nepodmíněný trest, jehož součástí měl být i přečin vydírání. Toho se měl Líbal dopustit, když sliboval Ondráškovi zastavení negativních reportáží o vězeňské službě v České televizi.
„Tento příslib nenese znaky výhružky a důkazy o tom, že by se obžalovaný dopustil vydírání, nejsou prokázány,“ uvedl také v odůvodnění rozsudku soudce Ondřej Kubů. Trest zahrnuje také nedovolené ozbrojování, protože Líbal měl doma nelegálně držený perkusní revolver.
My jsme se s panem Ondráškem opravdu neměli rádi.
Obžaloba byla postavená především na nahrávkách rozhovorů mezi Líbalem a Ondráškem z loňského roku, kdy se oba scházeli. První schůzka byla v červnu v Pracově na Táborsku a právě tam Ondráškovi údajně nabídl úplatek. Ondrášek ihned kontaktoval Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a na další setkání už přišel s odposlouchávacím zařízením.
Vyšetřovatelé i žalobci měli k dispozici celkem devět hodin nahrávek ze schůzek a další z odposlouchávaných telefonů. Líbal apeloval u soudu také na lidský přístup a žádal také o to, aby vzal v potaz poměry ve vězeňské službě. Zmiňoval i svůj vztah k tehdejšímu generálnímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi, který vystupoval v kauze jako poškozený.
„My jsme se s panem Ondráškem opravdu neměli rádi,“ prohlásil Líbal.