Článek
„Vina byla bez pochyby prokázána,“ konstatovala předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová. „Úmysl pana obžalovaného zúčastnit se bojů jako příslušník IS byl prokázán jak z výpovědi jeho otce i bývalé přítelkyně, tak i z propagandistických videí,“ doplnila.
Podle soudu byla zásadním důkazem elektronická komunikace mezi obžalovaným a jeho otcem, ze které mimo jiné vyplynulo, že se as-Samarrájí zúčastnil bojů v Iráku na straně Islámského státu, že v nich byl zraněn a následně působil v administrativě.
Muž přicestoval do ČR za otcem, který zde studoval a od roku 2005 tu žije. Mladík se tu usadil, našel si přítelkyni, kterou si i podle islámského práva vzal. Postupem času se ale začal měnit.
„Nechal si narůst vousy a vlasy, přestal se o sebe starat. Pak začal koukat na ta videa (míněna propaganda IS - pozn. red.),“ uvedla dnes už bývalá přítelkyně obžalovaného u soudu. „Nesměla jsem nosit parfémy, nesměla jsem nosit určitá trika, džíny mi spálil a roztrhal,“ doplnila.
Pak se mladík podle jejích slov sebral a odjel do Iráku. Z ruzyňského letiště se přes Istanbul dostal do Mosulu v severním Iráku, tehdy ovládaného IS.
V dubnu 2015 se as-Samarrájí podle žalobce aktivně zapojil do útoku na ropnou rafinérii v Bajdží, podle žalobce Martina Bílého útočil na iráckou armádu i koaliční jednotky. Po zranění raketou měl pak působit v Mosulu jako učitel v rámci propagandy IS.
Při únorovém jednání otec obžalovaného prohlásil, že trochu tuší, že dny jeho syna jsou sečteny. „Myslím, že je někde pod troskami Mosulu,“ řekl tehdy otec.
To byl i jeden z argumentů obhajoby, že obžalovaný je pravděpodobně po smrti. Soudkyně na to nicméně reagovala tím, že jde jen o domněnku.