Článek
Třicetiletý Ammar Rahím Mahmúd souhlasil s vydáním do Rakouska, proto soud rozhodl ve zkráceném řízení, že se tak stane do 10 dnů. Soud rozhodl stejně i v případě o tři roky mladší Rijám Šukrí Salí Badríové. Ta k zadržení nic neuvedla, Mahmúd podle svého právního zástupce před soudem jakoukoliv vinu popřel. Pražský soud nicméně o jeho vině či nevině nerozhodoval.
Podle mluvčího Městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly měla zadržená dvojice v plánu přiletět ve středu do Prahy, přenocovat tady a podívat se po památkách, a ve čtvrtek letět dál do Rakouska. I proto neměl zadržený problém s vydáním do této země. Cimbala doplnil, že nikdo z nich nemá ani neměl vazby na nikoho v Česku.
Muže a ženu zadržela policie ve středu v Praze po jejich příletu na pražské letiště v Ruzyni. Iráčané měli údajně tvořit teroristickou buňku s dalším mužem z Iráku, který je podezřelý ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu.
Toho zadržela ve Vídni rakouská policie. Muž se údajně pokusil loni v říjnu vykolejit vlak na trase Norimberk–Mnichov, o dva měsíce později zase položil betonové desky na koleje poblíž Dortmundu. Ani v jednom případě se nikomu nic nestalo.
O zadržení všech tří podezřelých informoval ve čtvrtek rakouský ministr vnitra Herbert Kickl, česká policie informace později potvrdila. Že se česká veřejnost dozvěděla o zadržení údajných teroristů od rakouského ministra vnitra, nepovažuje ten český, Jan Hamáček (ČSSD), za pochybení.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) šlo o běžný policejní úkon, nesouvisející s národní bezpečností.