Článek
O případu v pátek informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle vyšetřovatelů se jednalo o příklad obcházení zákonů o kolektivním investování.
„Skupina lidí pod záminkou založení tzv. neveřejného alternativního fondu měla shromáždit od více než 1500 klientů finanční prostředky ve výši minimálně 800 milionů korun,“ popsal mluvčí.
Obvinění podle policie finance shromažďovali od roku 2017 skrze tzv. svěřenské fondy se slibem garantovaného zhodnocení vkladů ve výši devíti procent.
Desítky lidí mu svěřily 62 milionů, mladík místo investic rozjel letadlo
Vybrané peníze klientů ale zčásti použili pro osobní spotřebu, částečně pro provoz společnosti a jen část pro investice.
„Svým jednáním měli obvinění způsobit škodu ve výši přes 600 milionů korun. Ve věci pokračuje další znalecké zkoumání a je možné, že množství poškozených a výše škody se ještě navýší,“ nastínil Ibehej.
K obvinění čtveřice, kdy jedním ze stíhaných je cizinec, došlo na konci ledna, podle mluvčího tomu předcházela znalecká zkoumání a rovněž domovní prohlídky uskutečněné již loni v červenci.
Na samotné podezření přišli policisté z NCOZ vlastním prověřováním a ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem (FAÚ) a Generálním finančním ředitelstvím.
Obviněným hrozí za podvod až desetileté vězení, nikdo z nich nešel do vazby a trestní stíhání probíhá na svobodě.
„Do současné doby byly jako náhradní hodnota za spáchaný trestný čin zajištěny nemovitosti, finanční hotovost či luxusní vozidla a šperky v celkové předpokládané hodnotě přesahující 144 milionů Kč,“ uvedl Ibehej.
„Poškození budou v současné době obesíláni policií s poučením o možnosti uplatnění nároku na připojení se k probíhajícímu trestnímu řízení,“ dodal.