Článek
Vyplývá to z výroční zprávy GIBS za loňský rok, jejíž kopii má Právo k dispozici. Počet stíhaných byl ve srovnání s rokem 2020 obdobný, stoupl o čtyři lidi, v jedné kategorii se však hodně vymykal.
„Výrazně statisticky stoupla trestná činnost příslušníků Vězeňské služby. Nejvíce s ní hýbaly případy určitého špatného zacházení s vězni. Na tuto problematiku klademe velký důraz. Některé případy jsou hraniční, ne všechny věci pak skončí odsouzením, protože často jsou někde na pomezí mezi trestným činem a kázeňským přestupkem,“ řekl Právu v pondělním rozhovoru ředitel GIBS Radim Dragoun.
Nepřiměřené násilí
Inspektoři podle zprávy loni obvinili o 13 příslušníků Vězeňské služby víc než v roce 2020. Známé jsou například kauzy z věznic ve Světlé nad Sázavou či Valdicích, kde se měli dozorci dopouštět neadekvátního a podle GIBS i žalobců nezákonného jednání vůči odsouzeným.
Inspekce prověřuje policistu, který pomáhal skupině kolem Redla
„V oblasti nepřiměřeného násilí při výkonu pravomoci bylo zahájeno stíhání proti 25 příslušníkům Vězeňské služby a z toho u sedmi se jednalo přímo o trestný čin mučení a jiné nelidské zacházení,“ upozornili autoři zprávy na nárůst počtu případů neadekvátního použití síly ze strany dozorců.
Ze 182 loni stíhaných lidí bylo podle zprávy GIBS 165 mužů a pouze 17 žen. Nejproblematičtější byl podle místa spáchání trestných činů Moravskoslezský kraj s 31 obviněnými, hned za ním Praha s 28 a Ústecký kraj s 26 stíhanými.
Nejzávažnější jsou korupce a drogy
Pracovníci GIBS loni ukončili celkem 427 trestních spisů, z nichž 142 skončilo odložením případu, protože se skutek nestal anebo nebyl trestným činem. U dalších 92 kauz inspektoři navrhli státnímu zastupitelství podat obžalobu a rovněž v 92 případech naopak předali věc ke kázeňskému projednání nadřízeným prověřovaných příslušníků. V šestadvaceti kauzách pak bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno.
Obžalovaný policista z úniků informací: Lustrovali všichni
Většina případů se podle zprávy týkala jednodušší trestné činnosti, která byla méně náročná na dokazování. Loni se ale inspektoři více zaměřili i na odhalování náročnějších a závažnějších trestních kauz.
„Pokud jde o případy, které jsme realizovali, tak mohu být spokojen. Dařilo se nám dokumentovat řadu složitých a dosti závažných věcí… Myslím si, že jsme se naučili pracovat s informacemi a také vyhledávat a rozpracovávat závažnou trestnou činnost,“ uvedl k tomu Dragoun.
Šlo podle něj především o korupční a drogové kauzy a také o prověřování úniků informací z trestních řízení. Korupčních případů řešili inspektoři osm a zahájili stíhání u 26 lidí a dvou právnických osob, devět z nich byli policisté, jeden pracovník Vězeňské služby a zbytek lidé mimo bezpečnostní sbory.
Drsné napadení muže policistou v Praze je podle inspekce jen prohřešek
V oblasti drogové problematiky řešili pracovníci inspekce 17 kauz, obvinili šest lidí, z nichž jeden byl policista, další dva z Vězeňské služby a dva pracovali u Celní správy.
Co se týká úniků informací, tak vyšetřovatelé GIBS prověřovali 13 případů a obvinili šest lidí, z toho dva byli od policie, jeden z Vězeňské služby, jeden celník a jeden civilní zaměstnanec Celní správy.