Článek
Výhodné nákupy vyřazených sanitních vozů a dalších služebních automobilů trvaly při zlínské záchrance minimálně od roku 2016, kdy policie původně zadokumentovala třicítku podivně levných nabídek. Podle obžaloby vznikla ZZS ZK, která je příspěvkovou organizací Zlínského kraje, škoda ve výši 800 000 korun.
Na lavici obžalovaných usedli soudní znalec Ladislav Kašpar a dnes již bývalý šéf dopravy ZZS ZK Martin Konečný.
Ten prodával v mnoha případech auta známým nebo známým známých, a to například sanitní dodávky Mercedes Benz Sprinter za 25 a 27 tisíc, terénní vůz Nissan Pathfinder za 35 tisíc a sanitku Renault za 21 tisíc korun.
Sanitky za 25 tisíc, Praga V3S za 14 tisíc. Soud řeší prodej aut záchranky pod cenou
Znalec se přiznal
„Soudního znalce jsme stíhali za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Vedoucího dopravy krajské záchranky stíháme za návod k tomuto trestnému činu a současně za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle zákoníku práce měl pečovat o majetek ZZS ZK, to znamená, že neměl prodávat vozidla pod cenou. Jeho případ je stále u soudu,“ sdělil Novinkám vsetínský státní zástupce Petr Válek.
Znalec Kašpar se podle něj u soudu doznal a dohodl se na vině a trestu. Soud jej potrestal ročním zákazem činnosti a stotisícovým peněžitým trestem.
Naopak záchranář Konečný se cítí nevinný a o vyřazených vozidlech hovoří jako o vracích, o které neměly zájem ani příspěvkové organizace.
Konkrétně Praga V3S sloužila do roku 2020 šest let jako zázemí pro zdravotníky při likvidaci škodní události v areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. „Když to auto končilo, už nemělo technickou, poslední jsme udělali takovým způsobem, že je kolega uprosil tím, že je to auto ZZS. V3S měla hodnotu šrotu,“ sdělil Konečný.
Podle jeho kolegy prošla V3S poslední technickou kontrolou někdy kolem roku 2017.
Prodávala pozemky pod cenou, teď jí hrozí až osm let
Rozjel se bez problémů
Novinky mají k dispozici video, na němž záchranář se „šrotem“ bez technické kontroly odjíždí v roce 2020 těsně před prodejem vozu z areálu vrbětického muničního skladu. Následně Pragu V3S kupuje bývalý policista z Brumova-Bylnice na Zlínsku. „Ozval se přes kolegy záchranáře, že by o vůz měl zájem,“ podotkl Konečný.
Skříňový nákladní vůz poté policista převezl na svou zahradu a rok a půl jej podle svého vyjádření u soudu využíval jako zahradní domek. Následně jej prodal jednomu zájemci z Moravskoslezského kraje za 180 tisíc korun.
„S vozem jsem měl spoustu práce“
„Dvanáct tisíc byla velmi nízká cena, i za šrot by dostala záchranka kolem čtyřiceti tisíc korun. Praga byla pojízdná, nic zdemolovaného. STK později řekla, že je v dobrém technickém stavu,“ sdělil k V3S u soudu policejní soudní odhadce Ivan Dírer.
„Kdyby mi Konečný řekl, že by mi auto prodal za třicet až čtyřicet tisíc, tak bych auto nekoupil,“ uvedl u soudu překupující policista. Na otázku soudkyně, jestli mu nebylo divné, že získává vůz pod hodnotou šrotu, odpověděl: „Divné mi to nebylo, protože to vozidlo v tom stavu větší hodnotu nemělo.“
Kolik na konkrétní V3S bývalý policista skutečně vydělal, není jasné. U soudu řekl, že měl s vozem spoustu práce, se kterou mu hodně pomáhal jeho známý. „Díly jsem kupoval na burze. S tou prací zaplacenou kamarádovi jsem do toho určitě narval 160 tisíc,“ řekl policista u hlavního líčení. Doložit soudu doklady o skutečně vyměněných dílech a provedené práci ale nedokázal.
Hlavní líčení bude pokračovat v závěru června.