Článek
Jako první o případu informoval Český rozhlas Hradec Králové, kterému událost popsala ředitelka školy Martina Škultétyová.
„Začalo to tím, že dívce začalo být špatně. Pan učitel se ptal, co jí je, ona na to, že to nic není. Pak ji spolužačky odvedly na záchod. Tam hodinu ležela, ale dostala se už do situace, když už i ta děvčata si řekla, že to je za hranou, a šla za paní učitelkou třídní. Ta okamžitě volala záchranku,“ uvedla ředitelka.
Dodala, že by se dívka nedostala do tak velkých zdravotních potíží, kdyby její spolužačky ihned zalarmovaly někoho z pedagogů. Ty se ale obávaly věc nahlásit. Současně poznamenala, že škola má velmi malou pravomoc, jak podobným situacím předcházet.
Dvě děti z Mostecka snědly bonbony, které našly venku. Bylo v nich THC
Událost zatím neřeší ani policie, i když by jim měl být každý případ intoxikace nezletilého člověka ohlášen. „Žádné oznámení jsme dosud neobdrželi,“ konstatovala tisková mluvčí policie Iva Kormošová.
Událostí se ale zabývá Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která analyzuje složení želatinových bonbonů. Jak sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva, kvůli analýze udělali inspektoři kontrolní nákup v internetovém obchodě, kde nakupovala i žákyně. Bylo to ještě dříve, než byl její případ zveřejněn.
V laboratoři se nyní dělá širokospektrální analýza, jež má odpovědět, jaké látky a v jakém množství se v bonbonech nacházejí, uvedl Kopřiva pro ČTK. Zjišťuje se přítomnost látky psilocybin a dalších, které mohou působit jako psychotropní, případně mohou působit zdravotní komplikace.
Psilocybin obsahují přirozeně lysohlávky, způsobuje halucinogenní stavy. Muscimol je zase psychotropní alkaloid přirozeně se vyskytující v muchomůrce červené a příbuzných druzích.
„V případě zjištění nadlimitní přítomnosti hodnocených látek nebo v případě vyhodnocení potraviny jako škodlivé nařídí inspekce stažení potraviny z tržní sítě a zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ doplnil mluvčí inspekce.
Na sáčku s bonbony byla sice informace o tom, že jde o produkt pro technické využití, už při prvním pohledu ale je zjevné, že je určený k lidské konzumaci.
„Takové označení tedy není důvodem, abychom u těchto výrobků neprováděli kontroly a neprověřovali jejich soulad s požadavky potravinového práva. Toto stanovisko SZPI podpořily i judikáty tuzemských soudů,“ doplnil Kopřiva.