Článek
Vacula byl v roce 2012 hlavním distributorem smrtelného metanolu, který zlínský gang míchal a následně prodával do oběhu.
Před soudem pak v červnu 2016 jako jediný přijal patnáctiletý trest za obecné ohrožení, původně pro něj státní zástupce požadoval o pět let delší trest.
K nižšímu trestu mu pomohlo mimo jiné i to, že pomáhal s objasněním případu a s policií spolupracoval. Po jím distribuované látce zůstalo 37 mrtvých a 117 lidí s poškozeným zdravím.
Otrávila metanolem vlastní matku, dostala 18 let. Jen jsem jí tam toho trochu cmrndla, hájila se
Před lety se navíc pokoušel o obnovu řízení, uváděl, že na svědomí má méně obětí. Zlínský soud ale jeho žádost v metanolové kauze zamítl. Vacula také tvrdil, že má nové důkazy.
Ve vězení nadále zůstávají na doživotí odsouzení dva hlavní aktéři celé kauzy Tomáš Křepela a Rudolf Fian. Kvůli celé kauze zemřelo 48 lidí.
Metanolová aféra
Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy, 3. září zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a otravě podlehla i jeho o tři roky mladší partnerka.
Po otravách prokazatelně zemřelo 48 lidí. Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z ČR prokazatelně zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé. Otravy metanolem se objevily i v posledních měsících, jejich spojení s kauzou ale není dosud potvrzeno.
Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent.
V takzvané zlínské větvi kauzy je stíháno 31 lidí včetně hlavních původců a distributorů (současné líčení se týkalo deseti z nich).