Článek
„Dvanáctý den po vzniku požáru hasiči znovu vyjížděli k dohašování zbylých ohnisek,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.
Nebezpečí lidem nehrozí
„Během demolice jsou stále odkrývána vyhořívající ohniska, která se nachází pod troskami. Místní jednotka dobrovolných hasičů, najatá k těmto pracím, průběžně otevřená ohniska dohašuje a zabraňuje jejich znovurozhoření. Tyto práce probíhají jen přes den a po ukončení se hasiči vrací domů,“ sdělil Mitáček. Dosud poslední požár se podařilo hasičům zlikvidovat asi po devadesáti minutách intenzivního prolévání.
Vyšetřovatelé zajistili řadu stop. Výsledky jejich expertíz lze očekávat řádově v týdnech až měsících.
Půda i mléko v normě
Pro obyvatele Chropyně jsou důležité informace, které přicházejí z laboratoří zkoumajících vzorky materiálů odebraných během požáru a zamoření oblasti neprůhlednými mraky zplodin hoření. Podle informací, které ČTK poskytl městský úřad v Chropyni, není zemina v místech zasažených spadem po požáru nebezpečná. Již v pondělí přišly na radnici výsledky rozborů vzorků kravského mléka společnosti Agroječmínek, které limitům také vyhovovalo.
Zatím se tak prokázala pouze kontaminace hasební vody, která prošla kouřem, ohněm a hašenými odpady a byla zachycena na čističce odpadních vod v Chropyni. Podle vedoucího radničního odboru výstavby a životního prostředí Jiřího Pospíšila obsahovala polyaromatické uhlovodíky. Lidé v zasažené oblasti se ještě potýkají s mastnými sazemi, které jdou obtížně odstraňovat.
Expertízy potrvají měsíce
Podle Mitáčka se vyšetřovatelům podařilo najít místo, kde požár vznikl, a také zmapovat jeho šíření. „Vyšetřovatelé zajistili řadu stop. Výsledky jejich expertíz lze očekávat řádově v týdnech až měsících,“ doplnila mluvčí policie ve Zlíně Jana Bartíková.
Dosud nejrozsáhlejší požár ve Zlínském kraji se hasičům podařilo zlikvidovat až po 90 hodinách zásahu, jehož se zúčastnilo asi 70 jednotek hasičů. Odhady způsobené škody se pohybují v řádu desítek miliónů korun.