Článek
Zaměstnanci externí firmy prováděli nátěr a údržbu přivaděče elektrárny, když se jim porouchal speciální vozík, v němž se v podzemí pohybovali. Uvázli zhruba 300 metrů od vstupu do přivaděče. Ten se svažuje a jeho průměr je zhruba tři metry.
„Linka tísňového volání přijala informaci o incidentu při provádění nátěrů dělníky, přesněji zaseknutím a převrácením vozíku v přivaděči vody do horní nádrže,“ popsal mluvčí hasičů Olomouckého Zdeněk Hošák s tím, že všichni čtyři dělníci byli naštěstí nezraněni.
Energetici už nebudou šlapat na Dlouhých stráních pěšky
Do elektrárny vyrazili hasiči specialisté s lezeckou technikou, dobrovolní hasiči i členové horské služby. „K záchranně spuštěním vyrazilo několik lezců, samotná operace byla rozdělena na dvě etapy. Jednalo se o časově velmi náročný incident,“ upozornil.
Podle Hošáka ovlivňovalo zásah i riziko výparů nátěrových látek. „Téměř po třech hodinách se podařilo dostat do bezpečí dva dělníky. Stejným postupem, spuštěním, jsme po další hodině do bezpečí dostali i zbylé dva muže. Z preventivních důvodů byli všichni převezeni do nemocnice k lékařské kontrole,“ popsal mluvčí hasičů s tím, že na místo dorazil také intervent, protože čas, nízké teploty a nejistota sehrály negativní roli.
Co havárii vozíku způsobilo, zatím hasiči přesně nevědí. „S největší pravděpodobností došlo k technické závadě, poruše,“ nastínil.
Mluvčí olomouckých hasičů řekl, že výhodou při zásahu bylo, že jen pár dnů před havárií stanovili s vedením elektrárny postup pro možná rizika při údržbě. „Hasiči specialisté – lezci – ze stanice v Šumperku navrhli několik nových variant, navíc i zakoupení záchranných lan a příslušenství v nestandardní délce zhruba 700 metrů. Délka s sebou nese i nutnost zapojení hasičské vozidlové techniky s navijáky,“ uzavřel.