Článek
Dobeš byl zadržen v polovině května 2015 ve městě Dapa na ostrově Siargao spolu se spolupachatelkou Barborou Pláškovou. Následně byl převezen do imigrační vazby, kde je dosud.
Ministerstvo spravedlnosti o vydání Dobeše nežádalo, protože s Filipínami nemá Česká republika uzavřenou žádnou smlouvu o vydávání zadržených. „Ministerstvo se již dříve obrátilo na filipínskou stranu s dotazem na možnost extradice na základě tzv. reciprocity, avšak filipínská strana v tomto směru sdělila, že takový postup filipínské právo neumožňuje,“ řekl Novinkám mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman.
Česká republika tak vyčkává, dokud nebude rozhodnuto o deportaci, která je v kompetenci Filipínců. „Pokud Jaroslav Dobeš nebude vyhoštěn z Filipín, bude další postup ve věci zvážen s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem a po konzultaci s příslušným soudem,“ konstatoval Říman. Podobná je podle něj i situace u Pláškové.
Ve vazbě se oženil
Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Evy Sigmundové byl odsuzující rozsudek zrušen Vrchním soudem v Olomouci poté, co obžalovaní byli zadrženi na Filipínách a nelze už tudíž proti nim vést řízení jako proti uprchlým. „Tento stav trvá dosud, soud nemůže jednat. Mezinárodní spolupráce nefunguje a nemohou být podniknuty další kroky,” vysvětlila Sigmundová.
Krajský soud poslal Dobeše za mříže v říjnu 2014. Podle obžaloby znásilnil osm žen, které se účastnily seminářů v esoterické škole Poetrie. Ty se zaměřily na očistu od předchozích partnerských vztahů. Jde o takzvanou tantrickou liturgii.
Guru Jára věřil, že s pomocí krátkých souloží dovede zbavit ženy traumat, tedy háčků, které v životě nasbíraly. Až do roku 2007 stihl „odháčkovat” 350 žen, některé ovšem tuto praktiku nepodstoupily dobrovolně a dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou.
Deník Blesk v červnu napsal, že se Dobeš ve vězení oženil s 33letou Japonkou, která za ním dojížděla do vězení. Obřad se konal přímo za mřížemi s hosty z několika zemí včetně ČR.