Článek
„Vyšetřovatel GIBS ukončil v těchto týdnech svou práci a s návrhem na podání obžaloby předal případ příslušnému státnímu zástupci. Jde o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby,“ řekl v pondělí Právu mluvčí GIBS Ivo Mitáček s tím, že dotyčnému hrozí jeden rok až 5 let vězení.
O tom, zda případ pošle k soudu, rozhodne v příštích týdnech žalobce z Městského státního zastupitelství v Praze.
Inspekce Vokála obvinila loni na podzim za to, že „poskytoval informace o průběhu trestního řízení policie neoprávněným osobám“, doplnil mluvčí GIBS.
Tento případ fakticky začal už 13. října 2015 v brzkých ranních hodinách, kdy detektivové z ÚOOZ rozjeli na Olomoucku zatýkání tamních policistů, hejtmana a podnikatele kvůli únikům z trestních řízení známé jako kauza Vidkun.
Měl poslat informace, co se chystá
Jenže podřízený tehdejšího ředitele útvaru Roberta Šlachty prý toho rána poslal svému známému, brněnskému podnikateli a někdejšímu policejnímu informátorovi Albinu Arifovičovi informace o tom, co a proti komu se chystá.
Šlo o zmíněného tehdejšího šéfa oddělení operativy na odboru násilí ÚOOZ Luďka Vokála.
Ten už má na krku i jiné trestní stíhání. Týden po zásahu ÚOOZ na Olomoucku v roce 2015 jej inspekce zatkla kvůli jinému případu, ve kterém je podezřelý z vynášení informací z domovského útvaru a z korupce.
Důkazy k obvinění kvůli kauze Vidkun pak podle zjištění Práva našli vyšetřovatelé GIBS v jeho tabletu, který mu tehdy zabavili. S Arifovičem si Vokál psal přes aplikaci Viber a podle všeho udělal chybu, že si pak konverzaci nesmazal.
Arifovič měl údajně obavy, aby se zátah nedotkl jeho byznysu a lidí s ním spojených, proto se prý Vokála dotázal, o co v té kauze jde. A ten mu to údajně sdělil.
„Byla to interní informace, realizace se připravovala v utajení. Nevěděl o ní nikdo kromě úzkého okruhu osob z vedení ÚOOZ. I zasahující více než stovka policistů pak byla informována až těsně před samotnou akcí. Vokál mezi nimi přitom nebyl,“ uvedl k tomu v únoru důvěryhodný zdroj Práva seznámený s případem.
Vyzrazení se zátahu nedotklo
Vokál však s Arifovičem komunikoval ještě předtím, než o zátahu začala psát média. GIBS se však nepodařilo zjistit, kdo mu o razii řekl. Myslí si, že to mohl být někdo z jeho tehdejších podřízených.
Stíhaný je nicméně jen Vokál. Jestli se Arifovič o informace od něj podělil s někým dalším, to údajně inspekce nezjistila a z ničeho ho v této souvislosti tudíž ani neobvinila.
Šlachta, který po sloučení jeho útvaru s protikorupční policií přešel k celníkům, dnes trvá na tom, že razie přesto proběhla úspěšně. Sám Právu už dříve potvrdil, že ho GIBS kvůli tomuto případu vyslechla. O tom, že by Vokál měl něco vyzradit, neví.
„Mohu pouze říct, že realizace ve věci Vidkun nebyla v žádném případě nabourána či ohrožena ani nedošlo k úniku směrem k podezřelým, že by o ní věděli. Nebyla nijak zhacena a byla úspěšná tak, jak byla naplánována,“ konstatoval Šlachta.
Vyšetřování kauzy Vidkun dodnes neskončilo. Policie v ní před dvěma a půl rokem obvinila dva tehdejší vysoce postavené policisty z olomouckého krajského ředitelství, tamního vlivného podnikatele Ivana Kyselého a tehdejšího hejtmana kraje za ČSSD Jiřího Rozbořila.
Podle ní stíhaní muži vynášeli informace z vyšetřování několika místních kauz a snažili se je i ovlivnit.
Kyselý byl obchodním partnerem olomouckého rodáka a někdejšího ministra vnitra Ivana Langra (ODS), toho ale policie nikdy z ničeho neobvinila.