Článek
„K trestné činnosti docházelo v období od května 2021 do loňského června, kdy byli zadrženi. Pachatelé jsou všichni cizí státní příslušníci. Devět z nich má tureckou státní příslušnost, z nich jeden v mezidobí získal české občanství. Pět obžalovaných má ázerbájdžánskou státní příslušnost,“ uvedl Milan Šimek. Ze závěrů vyšetřování vyplývá, že se gang pokusil převézt přes hranice na dva tisíce migrantů, převážně tureckých Kurdů.
Informaci o zahájení stíhání v případu s krycím názvem HATIN zveřejnila centrála loni v červnu. Tehdy uvedla, že obvinila 13 cizinců a jednoho Čecha.
Případ se bude řešit u Krajského soudu v Hradci Králové, neboť se trestná činnost obžalovaných sice týkala území celé republiky, ale najevo vyšla v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou, kde bydlí dva z obžalovaných.
„Objednali si tam taxikáře, který běžence převážel z Maďarska do Německa,“ vysvětlil Šimek s tím, že zmíněný taxikář mezi obžalovanými není.
Turci nespolupracují
Hlavními pachateli jsou tři obžalovaní s tureckou státní příslušností.
„Byli příbuzní, a to i ve vztahu k pachatelům, kteří jsou v Turecku a kteří zajišťovali nábor možných zájemců o nelegální migraci do Česka a dál do zemí Evropské unie,“ uvedl Šimek a doplnil, že turecká justice na žádost o spolupráci z Česka dosud nereagovala.
„Podezřelé osoby v Turecku proto zatím nelze stíhat,“ dodal státní zástupce Šimek.
Podle podané obžaloby skupina od běženců získala nejméně dva miliony eur, v přepočtu 49,5 milionu korun. Jako výnos z trestné činnosti se podařilo zajistit u jednoho z obžalovaných hotovost v přepočtu asi devět set tisíc korun.
„Dále byly zajištěny nemovité věci a osobní motorová vozidla jako náhradní hodnota za výnos z trestné činnosti,“ doplnil informaci Milan Šimek.
Obžaloba čítá téměř 16 tisíc listů, klíčovými důkazy jsou odposlechy telefonních hovorů, které obžalovaní vedli v kurdském jazyce.