Článek
Zásah proti gangu patřil k nejrozsáhlejším podobným operacím v Česku. Hlavním pachatelům hrozí až osm let vězení.
Policisté skupinu sledovali asi rok. Trestná činnost podle policie vypadala tak, že hlavní organizátor jezdil zhruba dvakrát měsíčně na Slovensko, kde nakupoval anabolika a jiné látky s anabolickým účinkem, které pak do Česka dovážel autem. V tuzemsku pak byly látky distribuovány prostřednictvím nelegální sítě.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Anabolika prodávali na internetu
Údajní pachatelé látky nabízeli na internetu, v obchodech nebo na specializovaných fórech o kulturistice či zdravé výživě, kde vystupovali pod falešnou identitou. Odběratelé látek po uskutečněném obchodu nevěděli, že jde o padělky.
Podle šéfa NPC Jakuba Frydrycha bylo rozkrytí případu poměrně složité a trvalo dlouho právě kvůli tomu, že pachatelé obchodovali s anaboliky na internetu, což považuje za velmi nebezpečné. „Konspirace spočívala zejména v tom, že preparáty a látky nabízeli v prostředí tematických a zájmových internetových diskusí a od toho se odvíjely internetové obchody,” upozornil Frydrych.
Při razii proti pachatelům s názvem "Dobírka" policisté zadrželi zakázané přípravky v podobě ampulí k nitrosvalové aplikaci, kterých bylo zhruba 500. Zajištěno bylo také asi 20 000 tablet. Zabavené vzorky postupně testuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má udělat 148 složitých analýz.
Podle expertíz jde o asijské přípravky
K pondělku jich stihl udělat deset a 30 jich má rozpracovaných. „Na základě dosavadního šetření se dá konstatovat, že se jednalo o přípravky z jihovýchodní Asie,” podotkl šéf ústavu Zdeněk Blahuta. Přípravky z Indie, Thajska nebo Číny podle něj obsahují jiné množství látek, než by měly mít, nebo jsou nečisté, protože obsahují příměsi.
Podle státního zástupce Lukáše Vodičky se tři lidé z odhalené skupiny podíleli na dovozu a prodeji steroidů. Poslední je podezřelý z praní špinavých peněz. Ve vazbě pak skončil jeden z obviněných. Jeden podle Vodičky figuruje také v kauze navrtaného potrubí společnosti Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku.
V minulosti by pachatelé nemohli být za podobnou trestnou činnost stíháni. Rozkrývání podobných kauz umožnila až novela trestního zákoníku z roku 2010. Předtím mohli být stíháni pouze lidé, kteří anabolika prodávali mládeži.
Anabolika prodávali i vězni na Mírově
Anabolika lze využít například při léčbě zranění, protože podporují tvorbu bílkovin v lidském těle. Látky se ale také zneužívají v některých sportech za účelem zvětšení svalů. Steroidy přitom mohou poškodit zdraví - ohrožují například srdce, játra a narušují psychiku.
V minulosti v Česku objevili podobné obchody například celníci, kteří loni zadrželi na pražském letišti dvě nelegální zásilky anabolických steroidů za více než 2,5 milionu korun. Policie zaznamenala prodej anabolik i ve věznici v Mírově na Šumpersku.