Článek
Stalo se tak v souvislosti s prodejem, nabízením a držením údajně padělaných 213 uměleckých děl slavných českých autorů. Právu to potvrdil mluvčí soudu Jiří Wažik.
Jde o jednu ze dvou částí případu, který tamní soud projednává. V té druhé, která se týká dalších zhruba 200 děl, a řeší ji jiný soudní senát, zatím rozsudek nepadl.
Osvobozujícího verdiktu se včera dočkali také tři soudní znalci v oboru odhadů cen uměleckých děl Vlastimil Tetiva, Jiří Vykoukal a Petr Beránek, které státní zastupitelství vinilo z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.
Soud rozdal tresty v kauze padělaných obrazů, určil i odškodné pro Bohdalovou
„Soud rozhodl o zproštění obžaloby všech obžalovaných s tím, že jejich jednání není trestným činem. Hlavním důvodem bylo přesvědčení soudu, že nebyl prokázán podvodný úmysl obžalovaných. Ve věci také neexistovala jistota, že umělecká díla, se kterými se dále nakládalo, byla falešná,“ řekl včera Právu Wažik.
Čapek i Toyen
Rozhodnutí soudu není pravomocné, protože si státní zástupce ponechal lhůtu k podání odvolání. Přitom ale při své závěrečné řeči navrhl zprostit všechny obžalované.
V případu jde o obrazy, malby, kresby a další umělecká díla významných českých autorů, například Josefa Čapka, Josefa Lady, Františka Kupky, Toyen, Jana Zrzavého, Emila Filly, Václava Špály, Jindřicha Štyrského, Kamila Lhotáka a dalších.
Galerista Fröhlich podle původní obžaloby řídil ostatní obžalované a rozděloval jim úkoly při pořizování a prodeji domnělých padělků uměleckých děl. Ty si měl nechat vytvářet od počátku devadesátých let až do roku 2006 od různých padělatelů.
V milionové kauze údajných padělků obrazů navrhuje žalobce zproštění
Obrazy a další díla pak předkládal třem, rovněž obžalovaným, znalcům k posouzení a za údajně nepravdivé posudky jim platil.
Díla poté nabízel a prodával různým zájemcům, mezi kterými byl například miliardář a majitel železáren Vítkovice Holding Jan Světlík, který si od Fröhlicha pořídil za 566 tisíc korun dílo Zátiší s ovocem a květinami od Emila Filly.
Většina děl jsou asi originály
Podle soudního senátu vedeného Michalem Tomášem se ale obžalovaní žádného podvodného jednání nedopustili. Soudce naopak během odůvodnění rozsudku zkritizoval postup policie v tomto případu. „Vyvolává to dojem, že policejní orgán to řízení jednoznačně směřoval k tomu, že ta díla jsou padělaná,“ podotkl v jednací síni soudce Tomáš.
„Soud rozhodl o úplném zproštění obžaloby a vyhověl tak nejen návrhu obhajoby, ale i státního zástupce, který žádal totéž. Soud zdůvodnil rozhodnutí tak, že neexistuje žádný důkaz, že by obžalovaní věděli o nepravosti některých obrazů. U většiny obrazů pak vyslovil, že nebyla přesvědčivě zpochybněna jejich originalita,“ sdělil včera Právu Fröhlichův obhájce Josef Monsport.
Soud zrušil tresty za údajné padělání obrazů
I přes osvobozující rozsudek má podle něj obhajoba výhrady k tvrzení soudu, že obžalovaní nevěděli o některých dílech, že jsou to falza. Fröhlich a spol. totiž odmítají, že by kdy prodávali, dražili v aukcích, nabízeli k odkupu či u sebe měli padělky.
Zprošťující rozsudek přivítali všichni obžalovaní. „Věřím, že stejně dopadne i druhá část kauzy,“ řekl Právu Fröhlich. Tuto část řeší senát soudkyně Ivy Říhové.
Ten v srpnu 2019 původně odsoudil Fröhlicha, jeho ženu Evu a Trokana k vysokým trestům vězení i k milionovým sankcím. Senát vedený Říhovou vinil Fröhlicha a spol. z toho, že obchodovali s padělanými obrazy opět Čapka, Lady, Kupky, Filly, Špály nebo Zrzavého za zhruba 31 milionů korun.
Tento odsuzující verdikt loni zrušil odvolací pražský vrchní soud a nařídil tuto část případu středočeskému soudu znovu projednat. Důvodem byly závažné pochybnosti týkající se znaleckých posudků.
„Klient samozřejmě po tak dlouhé době zprošťující rozhodnutí vítá, avšak s ohledem na druhé souběžné probíhající soudní řízení je ještě předčasné podléhat euforii,“ uvedl Trokanův advokát Michael Bartončík.