Článek
Dodávku se rozhodli policisté zkontrolovat loni na začátku srpna poblíž jihomoravského města Lanžhot. Řidič s vědomím, že v nákladovém prostoru dodávky veze imigranty, začal policistům ujíždět.
„Jel rychlostí až sto dvacet kilometrů v hodině, a to i v obci. Při ujíždění najel do policejního vozidla a pokusil se jej vytlačit,“ zněl popis skutku s tím, že jízda nakonec skončila havárií, při níž byl lehce zraněn jeden Syřan.
U břeclavského okresního soudu muž dostal pět let vězení za pašeráctví, obecné ohrožení a násilí proti úřední osobě, a k tomu byl na devět let vyhoštěn.
Proti verdiktu se odvolalo státní zastupitelství s tím, že pašerák by si zasloužil aspoň sedm let žaláře. Případ tak putoval k brněnskému krajskému soudu.
Moje nemocná, stará maminka, o kterou jsem se staral, zůstala ve Francii
„Už tak je pro mě uložený trest příliš vysoký. Jsem už pět měsíců ve vězení a moje nemocná, stará maminka, o kterou jsem se staral, zůstala ve Francii. Chtěl bych se vrátit a starat se o ni, udělal jsem to proto, že jsem pro maminku potřeboval peníze na léčení. Omlouvám se a lituji toho,“ sypal si popel na hlavu Sefiane.
„Jsem si vědom toho, že to mohlo dopadnout hůř. Vím, že jsem spáchal věci, ze kterých nemohu mít potěšení, myslím přijetí té nabídky a pak ujíždění policii. Byl jsem bez sebe a v panice. Omlouvám se soudu, státnímu zastupitelství i celé České republice,“ dodal Sefiane.
Senát v čele se Šárkou Dufkovou ale neobměkčil. Naopak, Dufková připomenula, že muž má ve Francii už šest záznamů v trestním rejstříku, hlavně za drogové delikty, ale i za krádež se zbraní.
„Pokud by obžalovaný jen ty lidi převážel, bylo by možno uložit mírnější trest. On ale ujížděl a najížděl i na policejní auto. Obžalovanému hrozilo až osm let, trest je tak přiměřený okolnostem,“ konstatovala Dufková.