Článek
Podle obžaloby se firma nejprve v roce 2018 pokusila téměř dvě stovky hlavic exportovat přes Hamburk. Tamní orgány ale zásilku zadržely a vrátily zpět do Česka. Společnost pak sice požádala ministerstvo průmyslu o povolení, ale aniž by počkala, opětovně se hlavice pokusila vyvézt přes Slovinsko, kde byl však náklad opět zadržen.
Senát v čele s Romanem Kafkou potrestal Iščukovou za pokus zločinu porušení předpisů o kontrole vývozu zboží a technologií dvojího užití tříletým vězením s podmíněným odkladem na pět let.
„Nemohlo jít o nedbalostní jednání a nejde ani o bagatelní jednání, naopak. Nezpochybňujeme, že obžalovaná mohla být pod vlivem svého manžela, ale za firmu jednala ona,“ uvedl soudce Kafka. Firma měla totiž ještě další dva jednatele a vliv v ní měl i manžel Iščukové, všichni tři muži jsou ale mimo dosah české justice.
Loď plující s uranem z Ruska do USA zadrželi v Německu. Problém má ale kvůli dřevu
Jednatelka, Ruska už třicet let žijící v tuzemsku, vinu odmítala a popsala, že ve firmě vlastně o ničem nevěděla. „O tomhle obchodu jsem vůbec nevěděla. Exportujeme do celého světa včetně USA nebo Austrálie. Tohle měl být první obchod do Pákistánu. Nevěděla jsem, že zboží už bylo jednou vráceno, ani jsem neměla přístup do datové schránky. Nerozumím totiž tak dobře česky,“ vysvětlila Iščuková.
Zmocněnec společnosti zase marně argumentoval, že hlavice lze jen těžko zneužít. „Jdou použít jen k hledání vody, k hledání uranu se používají úplně jiné hlavice,“ tvrdil.