Článek
Soud začal v kulisách přísných bezpečnostních opatření, Shehadeha přivedla z vazby do jednací síně speciální vězeňská eskorta. Ve vazbě čekal na hlavní líčení od listopadu 2018, kdy ho policie zadržela v Jordánsku a přepravila do Česka.
Obžaloba viní Shehadeha, jeho bratra Omara (29) a Fátimu (dříve Kristýnu) Hudkovou (26) z účasti na teroristické skupině a podpory terorismu, za což trojici hrozí až patnáctileté vězení. Zbylí dva obvinění jsou stíháni jako uprchlí, zdržují se v zahraničí a je na ně vydán zatýkací rozkaz. Trojice se podle kriminalistů podílela na činnosti Fronty an-Nusra napojené na al-Káidu v Sýrii, která působí především v Idlibu. Shehadeh je obžalován rovněž z financování terorismu a z toho, že organizoval cestu dalších mužů do ciziny.
„Pomohl jsem vycestovat dvěma mužům, jedním z nich je můj bratr. Jeho manželce jsem také pomohl, když se rozhodla za ním vydat. Financoval jsem tyto dva muže, tedy výbavu bojovníka, do čehož spadá i zbraň,“ sdělil Shehadeh soudu s tím, že peníze byly částečně jeho a zčásti ze sbírky mezi muslimy v Česku. Těm ale podle ČT neřekl, jaký je účel sbírky, tvrdil, že je určena na pomoc zraněným.
Soud prodloužil bývalému imámovi vazbu, hlavní líčení bude v lednu
„Nepopírám to a jsem na to patřičně hrdý,“ řekl soudu. Shehadeh rovněž řekl, že sbíral peníze na pomoc lidem postiženým válkou v Sýrii na zajištění jejich základních potřeb. Jako důvod uvedl svou víru, podle které si musí muslimové vzájemně pomáhat kdekoliv na světě bez ohledu na národnost a místo pobytu.
Vládu v Sýrii nepovažuje za legitimní, protože se neřídí právem šaría a podle jeho slov umučila spoustu lidí. „Mezinárodní společenství ztratilo kontrolu nad syrskou revolucí,“ uvedl. Odsuzuje ale podle svých slov ideologii Islámského státu, který považuje za extremistickou organizaci.
Bratři Shehadehovi se narodili v Praze a mají palestinské kořeny. Dívka podle vyšetřovatelů pochází ze Středočeského kraje a přijala jméno Fátima, přičemž odjela přes Turecko do Sýrie, aby se stala nevěstou mladšího z bratrů, který se zapojil do džihádu. Podle obžaloby na ni čekal v Sýrii a bývalý imám oběma s celou akcí pomáhal. Vycestovat se jí podařilo až napodruhé autobusem, poprvé byla vrácena z Turecka. Ve vyjádření se pak označila za mudžáhida, tedy bojovníka svaté války proti nevěřícím.
Vypadal jak nastrčený z BIS, řekl soudu bývalý imám o mladíkovi obžalovaném z terorismu
O svém bratrovi Shehadeh uvedl, že prošel výcvikovým táborem džihádistů, kde se naučil zacházet se zbraní a výbušninami. Navíc mezi ostatními vynikal, takže pak školil další nováčky. Podle Shehadeha chtěl být bojovníkem proti Islámskému státu.
Svatba, rozvod, svatba, rozvod. Pak svatba po internetu
S obviněnou Hudkovou se Shehadeh starší seznámil v Praze již po její konverzi k islámu. Obrátila se na něj jako na duchovního, aby jí pomohl se sňatkem. „Oddal jsem ji za prvního manžela, pak jsem jí pomohl s rozvodem,“ řekl s tím, že po tomto manželství následovalo další, které rovněž skončilo rozvodem.
Pak Hudková podle něj vyrazila do Sýrie, kde se chtěla vdát za islámského bojovníka, tedy mudžáhida, a měla zájem právě o Shehadehova bratra. Bývalý imám dvojici, která se před tím osobně nikdy neviděla, oddal přes internet. „U nás v islámu je zakázáno dlouhé seznamování a vztah před sňatkem,“ uvedl Shehadeh. Svatba prostřednictvím internetu podle něj není problém, stačí, když je u toho zástupce nevěsty, ženich, dva svědci a oddávající. „Probíhá to ústně, nic se u nás psát nemusí. Jestli je to přes internet, už není zásadní,“ upřesnil Shehadeh.
Obžalovaný soudu také zdůrazňoval, že nesouhlasí se zabíjením nevinných civilistů. Organizace, kterou podporoval, je zaměřená na boj proti syrské vládě a jejím zahraničním vojenským partnerům, a chce nastolit uplatnění práva šaría.
Bývalý pražský imám je uzavřený člověk, řekli svědci. S jeho výkladem islámu nesouhlasí
Soudkyně Kateřina Radkovská ještě vyslechla tchýni Samera Shehadeha. Konverze její nevidomé dcery je pro ni dosud bolestnou zkušeností, je s ní ale stále v kontaktu. Dcera podle ní přijala islám ve svých zhruba sedmnácti letech. „Někoho údajně potkala na ulici, a ten ji pozval do mešity,“ popsala soudu. Dívka nakonec odjela se Sehadehem do zahraničí. Momentálně žije v Jordánsku se šesti dětmi, s výchovou pomáhá tamější rodina.
K výslechu přišla také matka Fatimy Hudkové, která ale odmítla vypovídat vzhledem k blízkému vztahu k obviněné, čemuž soudkyně Kateřina Radkovská vyhověla. Mluvit ale musel otčím dívky, ačkoliv to zprvu rovněž odmítal. Nakonec uvedl, že před lety s jeho novou partnerkou přišla do jeho domácnosti rovněž její dcera, která s nimi vyrůstala od svých zhruba devíti let. Žádné problémy s ní nebyly, zlom přišel krátce po jejích 18. narozeninách, kdy odjela do na tři měsíce do Finska.
„Vrátila se zahalená a hrála si na muslimku,“ sdělil muž soudu. Ke své proměně podle něj tehdy toho mnoho neřekla, začala také jinak komunikovat v rodině, odmítala například s otčímem mluvit přímo, protože je muž, komunikovala s ním jen přes matku. „Já jsem byl za blbce, měla na to svůj názor. Hrála si na lepšího člověka,“ dodal svědek.
Hlavní líčení pokračuje ve středu dalšími výslechy svědků, pak by se mělo jednání odročit na další termíny, protože je plánu provedení dalších důkazů, například Shehadehova komunikace přes internet.