Článek
Náklady na likvidaci následků ekologické havárie přišly na téměř 1,5 milionu korun. Protože zemědělec zaplatil veškeré výdaje s tím spojené, před soud nakonec nepůjde.
Případ, který policisté prověřovali jako trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí, nyní žalobkyně odložila. „Rozhodli jsme tak s ohledem na přístup dotyčného po spáchání činu, zejména k jeho snaze nahradit škodu. Tím bylo účelu trestního řízení dosaženo,“ vysvětlila šéfka klatovského státního zastupitelství Petra Švecová. Podle ní jde o dosud bezúhonného člověka, který doposud neměl nikdy žádné opletačky se zákonem.
Čtyřiatřicetiletý farmář tehdy natankoval na čerpací stanici 1925 litrů nafty za přibližně 80 tisíc korun. Nádrž měl umístěnou na káře s dřevěnými bočnicemi. Po necelých sedmi kilometrech vypadla plastová nádoba na vozovku a praskla. Nafta vytekla na silnici a kanalizací se pak postupně dostala do místního potoka a rybníka.
Z krádeže se stala ekologická havárie
„Muž prázdnou nádrž vrátil zpět na přívěs a odjel, aniž nehodu nahlásil,“ uvedla tehdy policejní mluvčí s tím, že viníka policisté vypátrali ještě ten den za pomoci svědků. Patřil mezi ně například řidič linkového autobusu. „Když jsem projížděl obcí, tak na silnici stálo vozidlo, ze kterého vystoupil řidič a začal z vozovky odklízet rozlámaná prkna. V protisměru ležela prasklá plastová nádrž, ze které vytékala mastná tekutina. Chvíli jsem čekal, než řidič odsunul nádobu stranou. Když jsem ho pak míjel, otevřel jsem dveře a řekl mu, aby okamžitě zavolal hasiče,“ vypověděl.
Sám farmář při podání vysvětlení policistům přiznal, že chtěl stihnout nakoupit naftu za nižší cenu. Proč z místa ujel a nehodu nehlásil, ale nevysvětlil. „Lituji toho, mám kladný vztah k životnímu prostředí. Sám podnikám v ekologickém zemědělství,“ kál se zemědělec u výslechu.
Jeho advokát Rostislav Netrval doplnil, že postup státního zastupitelství vítá. „Můj klient veškeré náklady na odstranění následků uhradil. Stálo ho to už půldruhého milionu,“ uvedl Netrval.
Policisté dále zjistili, že nafta z nádrže začala unikat už 1300 metrů před jejím pádem z vozíku a po nehodě došlo ke znečištění v okruhu 600 metrů. Nafta nebyla v předepsaném a schváleném obalu. Nevhodné bylo podle nich i zajištění nákladu. „Musí být použity takové prostředky, aby zabránily jakémukoliv pohybu během přepravy,“ konstatovali vyšetřovatelé.
Komplikovaný zásah
Likvidaci ekologické havárie komplikovala usazená nafta v březích a mokřadech kolem toku i zamrzlá hladina, pod níž se vytvořila několik centimetrů vysoká vrstva ropného povlaku.
Hasiči na místě pracovali osm dní. „Celkem jsme použili víc než čtvrt tuny sorbentu a stovky kilogramů absorpční látky na vodní hladinu. Postavili jsme deset norných stěn,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Petr Poncar.