Článek
Všechny obviněné spojuje podle vyšetřovatelů zájem o zbraně a někteří se znali i osobně. Policie zatím neví, zda byl s některou ze zajištěných zbraní spáchán trestný čin a proč je muži schraňovali.
„Vyšetřování je na počátku. K čemu měly zbraně sloužit a proč je drželi, je předmětem vyšetřování," sdělil ve čtvrtek policejní vyšetřovatel Jaroslav Mareček.
Zbraně, střelivo i prekurzory k výrobě střeliva si obvinění opatřovali částečně na burzách nebo přes internetovou inzerci. Nakupovali i nefunkční zbraně, které dokázali uvést do provozuschopného stavu.
Pět z nich má zbrojní průkaz, k přechovávání zajištěných zbraní ale neměli podle zjištění policie žádné oprávnění.
Někteří z obviněných už byli v minulosti trestáni. Nyní mužům hrozí pět měsíců až šest let. „Nelze vyloučit do budoucna, že bude trestní sazba zpřísněna a překvalifikována na zločin se sazbou dva až osm let," uvedl státní zástupce Miroslav Mareš.
Podle něj se bude čekat na výsledky znaleckých posudků a odborná vyjádření zejména z oblasti balistiky. „Posléze bude rozhodnuto a vyvozena trestní odpovědnost konkrétních osob," dodal Mareš.
Všichni muži jsou vyšetřováni na svobodě, i když na dva ve věku 33 a 66 let chtěla policie uvalit vazbu. Soudci ale stačil písemný slib obviněných, že nebudou páchat trestnou činnost, a u mladšího záruka důvěryhodné osoby.
Sedm obviněných je z Libereckého a dva z Pardubického kraje. Nejvíc zbraní - deset samopalů a kulomet - policisté zajistili u 69letého muže z východních Čech.
Někteří obvinění měli doma dílny, kde upravovali koupené nefunkční zbraně do střelbyschopného stavu. „Zbraně byly upravované s jistou mírou sofistikovanosti," uvedl Zdeněk Chmelík z policejního odboru služby pro zbraně. Za jednu ze zajímavějších zbraní pro sběratele označil italský samopal s dřevěnou pažbou z roku 1938.
Policie se případem začala zabývat loni v listopadu, když na Frýdlantsku zadržela dva muže, kteří stříleli ze samopalů v lese nedaleko hlavní silnice. Oba jsou nyní mezi obviněnými.