Článek
Žena policistům uvedla, že ji v úterý 16. ledna odpoledne kontaktoval neznámý muž, který se představil jako pracovník České národní banky. Volal, aby ji upozornil, že má v ohrožení bankovní účet.
„Mluvil tak přesvědčivě a znale, že ženu nakonec obalamutil a ta se řídila jeho pokyny. Přes internetové bankovnictví si sjednala v bance úvěr na 270 tisíc korun a ten i se zůstatkem na svém účtu odeslala v několika platbách na tři účty do jiné banky,“ popsal v pátek Novinkám policejní mluvčí Libor Hejtman.
Po převodu peněz falešný bankéř ženě zavolal, že ji v nejbližších dnech bude kontaktovat banka, ale to se nestalo. „Večer se ženě celá věc rozležela v hlavě a zavolala do své banky. Tam se dozvěděla, že se stala obětí podvodu, a doporučili jí účet zablokovat a celou věc oznámit na policii,“ konstatoval Hejtman.
Žena dělala hloupou a nahrála si hovor s kyberšmejdem
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QP_BF/8sNJ5/telefonat.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Podvedená přišla na služebnu ve čtvrtek. Kriminalisté po pachateli pátrají. Pokud se jim ho podaří dopadnout, hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
I podvedení musí splácet. I s úroky
Hejtman v této souvislosti Novinky upozornil na to, že mnozí podvedení, kteří si sjednali u banky úvěr a peníze následně poslali podvodníkům, se mylně domnívají, že když podvod oznámí na policii, nebudou jej muset splácet.
„Myslí si, že donesou od nás do banky potvrzení a tím to pro ně skončí. Není tomu tak. Je třeba, aby si uvědomili, že si úvěr sami sjednali a banka ho po nich bude chtít splatit, a to i s úroky,“ doplnil policejní mluvčí.
Na radu podvodníka nastrkal muž z Olomoucka do bitcoinmatu statisíce korun. Přišel o ně
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_u/Tr9C/bitcoinmat-policie-podvod-virtualni-mena.jpeg?fl=cro,0,70,1600,900%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)